• Լաչինում քննարկվել են բնակչության զբաղվածության հարցեր
Լաչինում տեղի է ունեցել հանդիպում գործատուների հետ, որը կազմակերպվել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի Լաչինի շրջանում հատուկ ներկայացուցչի և Բնակչության աշխատանքի ու սոցիալական պաշտպանության նախարարության պետական զբաղվածության գործակալության Արևելյան Զանգեզուրի տարածաշրջանային զբաղվածության բաժնի կողմից։
Ինչպես Trend-ին հայտնել են նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հանդիպումը, որին մասնակցել են՝ Լաչինի շրջանում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Մասիմ Մամեդովը, Պետական զբաղվածության գործակալության փոխնախագահներ Ռամալ Գուլուզադեն և Հասիլ Աբբասովը, ինչպես նաև ազատագրված տարածքներում գործող գործատուները, նվիրվել է՝ զբաղվածության մակարդակի բարձրացման և ձեռնարկատերերի հետ համագործակցության ամրապնդման հարցերի քննարկմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել է՝ ազատագրված տարածքներում գործատուների հետ համատեղ իրականացվող զբաղվածության ապահովմանն ուղղված աշխատանքը։ Մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրվել՝ Պետական զբաղվածության գործակալության գործունեության, դրա զբաղվածության ծրագրերի և ձեռնարկատերերին աջակցելու մեխանիզմների մասին։
Նշվել է, որ բնակիչներին աշխատանքով ապահովելուց բացի, հիմնական միջոցառումներից են՝ նրանց ներգրավումը աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագիտությունների վերապատրաստման դասընթացներում, ինչպես նաև ինքնազբաղվածության ծրագրի շրջանակներում փոքր ֆերմերային տնտեսությունների ստեղծումը։

01 Октября 2025 - 16:13
В Лачине состоялась встреча с работодателями, организованная Специальным представительством президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе и Восточно-Зангезурским региональным отделением занятости Государственного агентства занятости при министерстве труда и социальной защиты населения.
Как сообщили Trend в отделе по связям с общественностью министерства, встреча, в которой приняли участие специальный представитель президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе Масим Мамедов, заместители председателя правления Государственного агентства занятости Рамал Гулузаде и Хасиль Аббасов, а также работодатели, осуществляющие деятельность на освобожденных от оккупации территориях, была посвящена обсуждению вопросов повышения уровня занятости и укрепления сотрудничества с предпринимателями.
На встрече обсуждалась работа по обеспечению занятости населения, проводимая совместно с работодателями на освобожденных от оккупации территориях. Была предоставлена подробная информация о направлениях деятельности Государственного агентства занятости, программах занятости и механизмах поддержки предпринимателей.
Отмечалось, что, помимо обеспечения жителей рабочими местами, к числу основных мер относятся их привлечение к курсам подготовки по профессиям в соответствии с требованиями рынка труда, а также создание малых хозяйств в рамках программы самозанятости.