01 0Հոկտեմբերի 2025 - 14:40
Մենք շատ գոհ ենք տարածաշրջանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներից, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված համաձայնագրից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ վան Վիլը։
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ համաձայնագիրը նպաստում է տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանը.
«Մենք հարգում ենք Ադրբեջանին և Հայաստանին որպես ՆԱՏՕ-ի գործընկերներ։ Խաղաղության ճանապարհին երկու երկրների կողմից գրանցված հաջողություններն արդեն իսկ ակնհայտ են։ Մի քանի օր առաջ ես մասնակցեցի ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից կազմակերպված ընթրիքին, որտեղ երկու երկրների ներկայացուցիչները նույն դահլիճում էին ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության ներկայացուցիչների հետ։ Կարծում եմ, որ սա մեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ցուցիչ է, և մենք պետք է շարունակենք շարժվել այս ուղղությամբ»։
Արտաքին գործերի նախարարը հավելել է, որ աշխատանքը պետք է տարվի ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա.
«Երկու երկրների միջև համաձայնագիրը ծառայում է խաղաղության գործին, և սա շատ կարևոր է: Հիմա ժամանակն է ապահովել ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացումը: Խոսքը վերաբերում է միջանցքներով տրանսպորտային կապերի հաստատմանը և Թուրքիայի հետ սահմանի բացմանը: Այս ամենը պետք է արվի փուլերով, և այդ դեպքում տարածաշրջանն ավելի բարգավաճ կդառնա բոլորի համար: Ադրբեջանը պետք է շարժվի այս ուղղությամբ»:

01 Октября 2025 - 14:39
Мы очень довольны последними событиями в регионе, в частности достигнутым соглашением между Арменией и Азербайджаном.
Как передает американское бюро Report, об этом заявил министр иностранных дел Королевства Нидерландов Давид ван Вил.
По словам министра, мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном способствует укреплению стабильности в регионе:
«Мы относимся с уважением к Азербайджану и Армении как к партнерам НАТО. Успех, достигнутый обеими странами на пути к миру, уже очевиден. Несколько дней назад я участвовал в ужине, организованном госсекретарем США, где представители обеих стран находились в одном зале вместе с представителями НАТО и Европейского союза. Считаю, это показатель развития наших двусторонних отношений, и мы должны продолжать в этом направлении».
Глава МИД добавил, что работа должна вестись на основе достигнутых договоренностей:
«Соглашение между двумя странами служит делу мира, и это очень важно. Теперь пришло время обеспечить выполнение всех достигнутых договоренностей. Речь идет о налаживании транспортных связей через коридоры, об открытии границы с Турцией. Все это должно происходить поэтапно, и тогда регион станет более процветающим для всех. Азербайджан должен двигаться в этом направлении».