30 Սեպտեմբերի 2025 - 19:46
Սեպտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի գլխավոր խորհրդական Ուայաթ Թելքիին և ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էմի Քարլոնին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, հանդիպմանը քննարկվել են՝ ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերությունները, ռազմավարական գործընկերության խարտիայի մշակման համար ռազմավարական աշխատանքային խմբի ստեղծման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագրից բխող հարցերը, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և այս համատեքստում Վաշինգտոնի համաձայնագրերի իրականացումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերը։
Նշվել է, որ Ադրբեջանի և ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց միջև փոխադարձ այցելությունները կարևոր դեր են խաղում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։ Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել են նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։

• Джейхун Байрамов и Вятт Телки обсудили азербайджано-американские отношения
30 сентября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял главного советника Бюро Госдепартамента США по вопросам Европы и Евразии Вятта Телки и временного поверенного посольства Соединенных Штатов Эми Карлон.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены азербайджано-американские отношения, вопросы, вытекающие из меморандума взаимопонимания о создании стратегической рабочей группы с целью подготовки Хартии стратегического партнерства, азербайджано-армянский процесс нормализации и выполнение в этом контексте вашингтонских договоренностей, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Было отмечено, что взаимные визиты официальных лиц Азербайджана и США играют важную роль в развитии двусторонних отношений. В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.