• Ադրբեջանի խորհրդարանը վավերացրել է մի շարք միջազգային համաձայնագրեր, հուշագրեր և կոնվենցիաներ
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսը՝ աշնանային նստաշրջանի այսօրվա լիագումար նիստում վավերացրել է մի շարք միջազգային համաձայնագրեր, փոխըմբռնման հուշագրեր և կոնվենցիաներ։
«Report»-ի փոխանցմամբ, ընդունված փաստաթղթերի թվում է եղել՝ օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին Մոնրեալի արձանագրության 2016 թվականի հոկտեմբերի 15-ի Կիգալիի փոփոխությունը։
Հաստատվել են նաև «Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության՝ ներկայացված թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարության կողմից, և Էլեկտրակապի միջազգային միության միջև՝ Հեռահաղորդակցության զարգացման համաշխարհային համաժողովի (WTDC-25) անցկացման, կազմակերպման և ֆինանսավորման վերաբերյալ համաձայնագիրը և Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության՝ ներկայացված տնտեսության նախարարության կողմից, և Իսլամական զարգացման բանկի խմբի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը՝ 2026 թվականին նախատեսված IDB խմբի տարեկան ժողովի համար Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության (ընդունող երկիր) երաշխիքների վերաբերյալ։
Լիագումար նիստում ընդունվել են նաև «Դաբաղի հիվանդության վերահսկման Եվրոպական հանձնաժողովի կանոնադրությանը միանալու մասին» և «Միջազգային առևտրում որոշակի վտանգավոր քիմիական նյութերի և թունաքիմիկատների նախնական տեղեկացված համաձայնության ընթացակարգի մասին Ռոտերդամի կոնվենցիային միանալու մասին» օրինագծերը։

• Парламент Азербайджана ратифицировал ряд международных соглашений, меморандумов и конвенций
Милли Меджлис Азербайджана ратифицировал ряд международных соглашений, меморандумов о взаимопонимании и конвенций на сегодняшнем пленарном заседании осенней сессии.
Как сообщает Report, среди принятых документов  Кигалийская поправка от 15 октября 2016 года к Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой.
Также был утвержден «Договор между правительством Азербайджанской Республики, представленным Министерством цифрового развития и транспорта, и Международным союзом электросвязи о проведении, организации и финансировании Всемирной конференции по развитию телекоммуникаций (ВКРТ-25)» и «Меморандум о взаимопонимании между правительством Азербайджанской Республики, представленным Министерством экономики, и Группой Исламского банка развития относительно гарантий со стороны правительства Азербайджанской Республики (принимающей страны) для Ежегодного собрания Группы ИБР, запланированного на 2026 год».
На пленарном заседании также были приняты законопроекты «О присоединении к Уставу Европейской комиссии по контролю ящура» и «О присоединении к Роттердамской конвенции о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле».