• Ալիևի պատմական ելույթը Սպիտակ տանը
Այսօր Միացյալ Նահանգների և Ադրբեջանի միջև երկկողմ միջպետական հարաբերություններում նոր պատմություն է գրվում։ Սկսվում է ռազմավարական գործընկերության ուղին։ Ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիան կմշակվի մի քանի ամսվա ընթացքում։ Եվ սա պատմական նվաճում է Ադրբեջանի համար, քանի որ աշխարհի մեծագույն երկրի հետ ռազմավարական գործընկերության ձևաչափում լինելը մեծ հնարավորություն է, ինչպես նաև շատ մեծ պատասխանատվություն։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Վաշինգտոնում համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Ըստ Ալիևի, ռազմավարական գործընկերության այս ձևաչափը ներառում է բազմաթիվ կարևոր ոլորտներ՝ փոխադարձ ներդրումներ, առևտուր, էներգետիկա, կապ, տարանցում, արհեստական բանականություն, զենքի վաճառք և ահաբեկչության դեմ պայքար։ Սա մեծ հնարավորություններ է բացում Ադրբեջանի համար՝ շարունակելու իր զարգացման ուղին, դիվերսիֆիկացնելու տնտեսությունը, պահպանելու գործազրկության ցածր մակարդակը և մեծ լավատեսությամբ նայելու դեպի ապագան։
Ադրբեջանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Դոնալդ Թրամփին Ադրբեջանի նկատմամբ սահմանափակումները վերացնելու համար, որոնք սահմանվել էին 1992 թվականին՝ Ադրբեջանի կողմից անկախության վերականգնումից ընդամենը մեկ տարի անց։

09 Августа 2025 - 08:56
Сегодня пишется новая история в двусторонних межгосударственных отношениях между Соединёнными Штатами и Азербайджаном. Начинается путь к стратегическому партнёрству. Хартия о стратегическом партнёрстве будет разработана в течение нескольких месяцев. И это — историческое достижение для Азербайджана, потому что находиться в формате стратегического партнёрства с величайшей страной мира — это большая возможность, а также очень большая ответственность.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в совместном заявлении для прессы с президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Вашингтоне.
По словам Алиева, этот формат стратегического партнёрства охватывает множество важных направлений: взаимные инвестиции, торговлю, энергетику, связанность, транзит, искусственный интеллект, продажу вооружений, борьбу с терроризмом. Это открывает для Азербайджана большие возможности продолжать путь развития, диверсифицировать экономику, сохранять низкий уровень безработицы, как сегодня, и с большим оптимизмом смотреть в будущее.
Президент Азербайджана выразил признательность Дональду Трампу за то, что он снял ограничения, которые были введены против Азербайджана в 1992 году, всего лишь через один год после восстановления независимости Азербайджана.