• Թրամփը՝ Ալիևին. Դուք մեծ առաջնորդ եք
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրեցին Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև փոխըմբռնման հուշագիր՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ խարտիա պատրաստելու համար ռազմավարական աշխատանքային խումբ ստեղծելու վերաբերյալ։
Այնուհետև պետությունների ղեկավարները զրուցեցին։
Նախագահ Իլհամ Ալիևն ասաց. Վերջ 33 տարի տևած պատժամիջոցներին։ Սա հնարավոր դարձավ նախագահ Թրամփի շնորհիվ։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփն ասաց. Դուք մեծ ազգ ունեք։ Մինչև մեր անձնական հանդիպումը Դուք հրաշալի խոսքեր ասացիք իմ մասին։ Նույնիսկ նախքան ընտրություններում հաղթելը։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. այո, նախքան Ձեր հաղթանակը։ Դրանք իմ անկեղծ խոսքերն էին։ Ձեր նախագահության առաջին ժամկետում արած ամեն ինչի համար Դուք արժանի եք ադրբեջանական ժողովրդի և միջազգային հանրության համակրանքին։ Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում դուք խաղաղություն եք բերել Ասիա, Աֆրիկա և վերջապես՝ Հարավային Կովկաս։ Դա անհավանական է։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. Պակիստանի և Հնդկաստանի միջև դիմակայությունը։ Դա լուրջ խնդիր էր, քանի որ երկու երկրներն էլ ունեն միջուկային զենք։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. Կամբոջա և Թաիլանդ։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. այո, մենք մեծ բաներ ենք արել։ Դուք էլ նույնը կանեիք։ Ձեր հակամարտությունը նույնպես լուրջ խնդիր է։ Որքա՞ն ժամանակ է այն տևել՝ 33 տարի, 35 տարի։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. այո, հակամարտությունը սկսվել է 1988 թվականին։ Սակայն ռազմական դիմակայության ակտիվ փուլը սկսվել է 1991-1992 թվականներին։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. բայց հակամարտությունը չէր լուծվում։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. ոչ։ Պատերազմը դադարեցվել է 1994 թվականին, և սկսվել է անվերջ, անիմաստ բանակցությունների մի շրջան։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. սա շատ լուրջ խնդիր է։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. իհարկե, դուք հրաշք եք գործել։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. բայց մամուլը երբեք չի ուզում դա լսել։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. ադրբեջանական մամուլը դա կլուսաբանի։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. Դուք մեծ առաջնորդ եք։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. մեծ առաջնորդը նստած է իմ կողքին։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. ես նվեր ունեմ Ձեզ համար։ Թույլ տվեք հանձնել։ Կարծում եմ՝ Ձեզ դուր կգա։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. ես ինը թոռ ունեմ։ Եթե թույլ տաք, բոլորը կվերցնեմ։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփ. Դուք ինը թոռ ունե՞ք։ Տվեք ինձ էլի մետաղադրամներ։ Դուք հիանալի բանակցող եք։ Այս մետաղադրամները բոլորին են դուր գալիս։ Սա աշխարհի լավագույն մետաղադրամն է։ Հնարավոր է՝ աշխարհի ամենաթանկ մետաղադրամը։ Թող պատվիրակության անդամները գան և լուսանկարեն Ձեզ:
Այնուհետև նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախագահ Իլհամ Ալիևին հանձնեց Սպիտակ տան խորհրդանշական բանալիները։ Նա ասաց. «Ես ևս մեկ նվեր ունեմ Ձեզ համար։ Սրանք Սպիտակ տան խորհրդանշական բանալիներն են։ Ես դրանք նվիրում եմ հազվադեպ դեպքերում»։

09 Августа 2025 - 08:55
8 августа в Вашингтоне Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп подписали Меморандум о взаимопонимании между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Соединенных Штатов Америки о создании Стратегической рабочей группы с целью подготовки Хартии о стратегическом партнерстве между Азербайджанской Республикой и Соединенными Штатами Америки.
Затем главы государств побеседовали.
Президент Ильхам Алиев сказал: Конец длившимся 33 года санкциям. Это стало возможным благодаря Президенту Трампу.
Президент Дональд Трамп сказал: У Вас великий народ. До нашего личного знакомства Вы сказали обо мне прекрасные слова. Даже до нашей победы на выборах.
Президент Ильхам Алиев: Да, до того, как Вы победили. Это были мои искренние слова. За все то, что Вы сделали в первый срок своего президентства, Вы заслуживаете симпатию азербайджанского народа и международной общественности. За последние несколько месяцев Вы принесли мир в Азию, Африку и, наконец, на Южный Кавказ. Это невероятно.
Президент Дональд Трамп: Противостояние между Пакистаном и Индией. Это был серьезный вопрос, потому что обе страны обладают ядерным оружием.
Президент Ильхам Алиев: Камбоджа и Таиланд.
Президент Дональд Трамп: Да, мы сделали большие дела. Вы бы тоже сделали это. Ваш конфликт тоже является серьезным вопросом. Сколько он длился – 33 года, 35 лет?
Президент Ильхам Алиев: Да, конфликт начался в 1988 году. Однако активная фаза военного противостояния началась в 1991-1992 годах.
Президент Дональд Трамп: Но конфликт не разрешался.
Президент Ильхам Алиев: Нет. Война была остановлена в 1994 году и начался период бесконечных, лишенных смысла переговоров.
Президент Дональд Трамп: Это очень серьезный вопрос.
Президент Ильхам Алиев: Конечно, Вы сотворили чудо.
Президент Дональд Трамп: Однако пресса никогда не хочет слышать это.
Президент Ильхам Алиев: Азербайджанская пресса осветит это.
Президент Дональд Трамп: Вы великий лидер.
Президент Ильхам Алиев: Великий лидер сидит рядом со мной.
Президент Дональд Трамп: У меня для Вас подарок. Позвольте его вручить. Думаю, он Вам понравится.
Президент Ильхам Алиев: У меня девять внуков. Если позволите, я бы взял все.
Президент Дональд Трамп: У Вас 9 внуков? Дайте мне еще монет. Вы прекрасно ведете переговоры. Эти монеты нравятся всем. Это лучшая монета в мире. Возможно, самая дорогая монета в мире. Пусть подойдут члены делегации и сфотографируют Вас.
Затем Президент Дональд Трамп вручил Президенту Ильхаму Алиеву символические ключи от Белого дома. Он сказал: У меня для Вас еще один подарок. Это символические ключи от Белого дома. Я вручаю их в редких случаях.