• Ալիևն ու Փաշինյանը կարող են Թրամփին առաջադրել Նոբելյան խաղաղության մրցանակի
Սպիտակ տանը կայացած արարողության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ միասին կարող է դիմում ուղարկել Նոբելյան կոմիտե՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Նոբելյան խաղաղության մրցանակ շնորհելու առաջարկով, հաղորդում է Armenia.Az-ը։
Նա նշել է, որ երեք տասնամյակից ավելի պատերազմող երկրների ղեկավարների համար Վաշինգտոնում պատմական փաստաթղթի ստորագրումը մեծ նշանակություն ունի և նախագահ Թրամփի ղեկավարության շոշափելի արդյունքն է։ Ալիևը հիշեցրել է, որ 1990-ականների սկզբից ի վեր Միացյալ Նահանգներում շատ նախագահներ են փոխվել, իսկ այսպես կոչված Մինսկի գործընթացը, որին այսօր վերջ դրվեց, ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո շարունակվել է ավելի քան երեսուն տարի՝ առանց արդյունքի։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ ի տարբերություն այն դեպքերի, երբ Նոբելյան խաղաղության մրցանակը շնորհվել է «ընդհանրապես ոչինչ չարած» մարդկանց, նախագահ Թրամփը վեց ամսվա ընթացքում առաջընթաց է գրանցել և վերջ դրել ձգձգված հակամարտությանը։ Նա վստահություն է հայտնել, որ իր հայ գործընկերը կաջակցի այս նախաձեռնությանը և ասել է, որ վերադառնալուց հետո կողմերը կարող են համաձայնեցնել և համատեղ նամակ ուղարկել։

• Алиев и Пашинян могут выдвинуть Трампа на Нобелевскую премию мира
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на церемонии в Белом доме, заявил, что совместно с премьер-министром Армении Николом Пашиняном может направить обращение в Нобелевский комитет с предложением удостоить президента США Дональда Трампа Нобелевской премии мира, сообщает Armenia.Az.
Он отметил, что для лидеров стран, находившихся в состоянии войны более трёх десятилетий, подписание в Вашингтоне исторического документа имеет огромное значение и является осязаемым результатом лидерства президента Трампа. Алиев напомнил, что с начала 1990-х годов в США сменилось много президентов, а так называемый Минский процесс, которому сегодня положен конец, продолжался под эгидой ОБСЕ более тридцати лет безрезультатно.
Глава государства подчеркнул, что, в отличие от случаев, когда Нобелевская премия мира вручалась людям, «которые вообще ничего не сделали», президент Трамп за шесть месяцев добился прорыва и завершил затяжной конфликт. Он выразил уверенность, что его армянский коллега поддержит эту инициативу, и сообщил, что после возвращения стороны могут согласовать и направить совместное письмо.