19 Մայիսի 2025 - 10:32
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Հայրենական պատերազմի վետերան Անար Շաֆիևը՝ ազատագրված տարածքներ ուղևորության ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) պատգամավոր Սաբինա Սալմանովայի նախաձեռնությամբ և Սումգայիթի գործադիր իշխանության աջակցությամբ:
«Երբ սկսվեց Հայրենական պատերազմը, իմ մարտական ուղին սկսվեց Ֆիզուլիից։ Այնուհետև մասնակցեցի Ջաբրայիլի և Խոջավենդի մարտերին», - նշել է Ա. Շաֆիևը։
Նա շեշտել է, որ վիրավորվել է պատերազմի վերջին օրերին։
«Նոյեմբերին ես վիրավորվեցի Խոջավենդի շրջանի Թուղ գյուղում։ Երբ ոչնչացնում էինք թշնամու դիրքերը և առաջ շարժվում, մենք մեծ հպարտության և ուրախության զգացում էինք ապրում։ Շատ էի ուզում զգալ հաղթանակի ուրախությունը Շուշայում կամ Լաչինում։ Բայց վիրավորվելու պատճառով իմ մարտական ուղին անավարտ մնաց», - հավելել է վետերանը։

• Ветеран войны поделился воспоминаниями о боях в Физули, Джебраиле и Ходжавенде
Как сообщает Report, об этом рассказала ветеран Отечественной войны Анар Шафиев во время поездки на освобожденные территории, организованной по инициативе депутата Милли Меджлиса (парламент) Сабины Салмановой при поддержке Исполнительной власти Сумгайыта.
«Когда началась Отечественная война, я вступил в бой в Физулинском районе. В последующие дни мой боевой путь пролегал через Джебраил и Ходжавенд», - отметил А.Шафиев.
Он подчеркнул, что был ранен в последние дни войны.
«В ноябре я был ранен в селе Туг Ходжавендского района. Громя вражеские позиции и продвигаясь вперед, мы испытывали огромное чувство гордости и радости. Я очень хотел пережить радость победы в Шуше или Лачине. Но из-за ранения мой боевой путь остался незавершенным», - добавил ветеран.