• Ալբանիան 2026 թվականին կսկսի ադրբեջանական գազի ներմուծումը TAP գազատարի միջոցով
Ալբանիան պատրաստվում է 2026 թվականին սկսել գազի ներմուծումը Ադրբեջանից՝ Տրանսադրիատիկ խողովակաշարի (TAP) միջոցով։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ալբանիայի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարար Ցենո Կլոսին։
«Ալբանիան առաջին անգամ գազ կստանա TAP խողովակաշարով։ Խողովակաշարն արդեն անցնում է Ալբանիայի միջով և տանում դեպի Իտալիա, բայց ապագայում կարող է քննարկվել հյուսիսային ճյուղ անցկացնելու նախագիծը։ Այն ներկայումս քննարկվում է։ Այս փուլում մեր նպատակն է օգտագործել ադրբեջանական գազը որպես էներգետիկ ռեսուրս», - նշել է Կլոսին։
Նրա խոսքով՝ երկիրը ձգտում է լրացնել գազիֆիկացման ոլորտում առկա բացը և մատակարարման նախագիծը դիտարկում է որպես ռազմավարական։

Албания готовится к началу импорта газа из Азербайджана в 2026 году через Трансадриатический трубопровод (TAP).
Как передает Report, об этом заявил заместитель министра инфраструктуры и энергетики Албании Цено Клоси.
«Албания впервые будет получать газ по трубопроводу TAP. Газопровод уже проходит по территории Албании и ведёт в Италию, но в будущем, возможно, будет обсуждаться проект прокладки ответвления на север. Пока он находится на стадии рассмотрения. На данном этапе наша цель - использовать азербайджанский газ в качестве энергетического ресурса», - отметил Клоси.
По его словам, страна стремится восполнить отставание в области газификации и рассматривает проект поставок как стратегический.