16 Մայիսի 2025 - 09:12
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատական նիստում ցուցադրվել են տեսանյութեր, որոնք նկարահանվել են՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Զանգիլանի և Գուբադլիի շրջանի Զիլանլը գյուղի օկուպացիայի ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, տեսակադրերում երևում են սպանված և այրված ադրբեջանցի ոստիկանների մարմինները, ինչպես նաև լսվում են հայ զինծառայողների զրույցներ. «Մենք գրավեցինք այս բարձունքը։ Այստեղից ավելի հեռու Իրանն է։ Դրանից հետո մենք կշարժվենք դեպի Զանգիլան։ Այնտեղ՝ դեպի Արազ, Զանգիլանն է։ Մենք կատարել ենք մեր նախնիների պատգամը և հասել մեր նպատակին», - ասում են զինվորականները։
Տեսանյութում հայ զինծառայողները երգում են «Վեր կաց, դաշնակ Դրո» երգը՝ «Դաշնակցություն» գրությամբ դրոշի ֆոնի վրա։
Նշենք, որ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ ագրեսիվ պատերազմի նախապատրաստման և վարման, ցեղասպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտման, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության բռնի զավթման և պահպանման, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող ՀՀ քաղաքացիների դատավարությունը կշարունակվի մայիսի 16-ին։

На судебном процессе в Бакинском военном суде был продемонстрирован видеоматериал, снятый во время оккупации вооруженными силами Армении Зангилана и села Зиланлы Губадлинского района.
Как передает АЗЕРТАДЖ, на видеокадрах показаны тела убитых и сожженных азербайджанских полицейских, слышны разговоры армянских военнослужащих. «Мы взяли эту высоту. Дальше отсюда —Иран. После этого мы двинемся в Зангилан. Вон там, в сторону Араза — Зангилан. Мы исполнили завет наших предков, достигли своей цели», — говорят военные.
На видео военнослужащие армянской армии на фоне флага с надписью «Дашнакцутюн» поют песню «Поднимайся, дашнак Дро».
Отметим, что суд над гражданами Армении, обвиняемыми в преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, в том числе в подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате и удержании власти и других многочисленных преступлениях, продолжится 16 мая.