• Ադրբեջանի ԱԳՆ. Փաշինյանը փորձում է մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը
Մայիսի 15-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ալբանիայում Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում կրկին փորձեց մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը Հայաստանի սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջների և Մինսկի խմբի լուծարման հարցերի վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին նշել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
«Հայկական կողմի համար միջազգային պայմանագրերում տարածքային ամբողջականությանն աջակցությունը որևէ իմաստ չունի, և սա անվիճելի փաստ է։ Դրանում համոզվելու համար տեղին է հիշել Ալմաթիի հռչակագրին Հայաստանի միանալու գործընթացը և այն, թե որքան կոպտորեն է Երևանը խախտել այդ համաձայնագիրը։ Բոլորին է հայտնի գործող օրենսդրական ակտերի գոյության մասին, որոնք ուղղված են Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելու դեմ։
Վարչապետի փորձը՝ փաստարկելու իր պնդումները՝ հղում անելով Սահմանադրության մեջ այն կետին, որը վերաբերում է Հայաստանի կողմից միացած և վավերացված միջազգային պայմանագրերի գերակայությանը ներպետական օրենքների նկատմամբ, նույնպես բացարձակապես անհիմն է։ Հակառակն ապացուցելու համար բավական է դիտարկել Հայաստանի Սահմանադրության 5-րդ հոդվածը (իրավական նորմերի ստորակարգություն): Այս հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Սահմանադրությունն ունի բարձրագույն իրավական ուժ, և միջազգային պայմանագրերի գերակայության մասին կետը, որին հղում է անում վարչապետը, որևէ կապ չունի Սահմանադրության հետ։ Ավելին, քաջ հայտնի է, որ նույնիսկ Հայաստանի զինանշանը, որը հիշատակվում է սահմանադրության 21-րդ հոդվածում, արտացոլում է տարածքային պահանջներ Հայաստանի հարևան պետությունների նկատմամբ։ Այս ամենը ապացուցում է, թե ինչու, անկախ նրանից, թե ինչ համաձայնագրերի է միանում Հայաստանը, նա ամեն կերպ փորձում է իր սահմանադրության մեջ պահպանել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված դրույթը», - ընդգծել է Այխան Հաջիզադեն։

• МИД Азербайджана: Пашинян пытается ввести в заблуждение мировую общественность
15 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Азербайджанскому общественному телевидению в Албании вновь попытался ввести в заблуждение мировую общественность в вопросах территориальных претензий в конституции Армении и упразднения Минской группы.
«Для армянской стороны выражение поддержки территориальной целостности в международных договорах не имеет никакого значения и это неоспоримый факт. Чтобы убедиться в этом, уместно напомнить о процессе присоединения Армении к Алматинской декларации и о том, как грубо она нарушила это соглашение. Всем известно о существовании действующих законодательных актов, направленных против признания Карабаха частью Азербайджана.
Попытка премьер-министра аргументировать свои утверждения ссылкой на пункт в конституции о приоритете международных договоров, к которым присоединилась и которые ратифицировала Армения, над внутренними законами, так же полностью необоснованна. Для доказательства обратного достаточно рассмотреть статью 5 конституции Армении (иерархия правовых норм). Согласно этой статье, конституция Армении обладает высшей юридической силой, и пункт о приоритете международных договоров, на который ссылается премьер-министр, не имеет отношения к конституции. Кроме того, хорошо известно, что даже герб Армении, на который есть ссылка в конституционной статье 21, отражает территориальные претензии к соседним с Арменией государствам. Всё это доказывает, почему, вне зависимости от того, к каким соглашениям присоединяется Армения, она всеми силами старается сохранить в своей конституции положение, направленное против территориальной целостности Азербайджана», — подчеркнул Айхан Гаджизаде.