• Մեհմեթ Յուջե. Զանգեզուրը ռազմավարական նշանակություն ունեցող տարածաշրջան է Արևմուտք այլընտրանքային էներգիա արտահանելու համար
16 Մայիսի 2025 - 13:41
Զանգեզուրի շրջանը ռազմավարական տեսակետից ամենակարևորներից մեկն է Արևմուտք այլընտրանքային էներգիայի արտահանման առումով, և սա ամբողջ թյուրքական աշխարհի ընդհանուր նախագիծն է։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Բաքվում ընթացող Թյուրքական աշխարհի միջազգային տնտեսական համաժողովում հայտարարել է Ուլուդաղի համալսարանի դասախոս, Թուրքիայի շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործակալության փոխնախագահ Մեհմեթ Յուջեն։
Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքին վերաբերող նախագծերը տեխնոլոգիապես հավասարակշռված են, և տարածաշրջանում արդեն իսկ ձեռնարկվում են կոնկրետ քայլեր համատեղ ներդրումների և համագործակցության ուղղությամբ։
«Այս նախագծերը ռազմավարական նշանակություն ունեն էներգետիկայի, լոգիստիկայի և թյուրքական պետությունների միջև միասնության ամրապնդման առումով», - ընդգծել է Յուջեն։
Իր ելույթի ընթացքում Մեհմեթ Յուջեն նաև շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին. «Իրականությունը, որի մասին մենք տարիներ շարունակ երազել ենք, այսօր կյանքի է կոչվում: «Թյուրքական աշխարհը մեր ընտանիքն է» արտահայտությունը պարզապես արտահայտություն չէ: Այս հասկացության հետևում խորը իմաստ կա, և այն պետք է քննարկվի ակադեմիական մակարդակով»:

Зангезурский регион является одним из самых стратегически важных с точки зрения экспорта альтернативной энергии на Запад, и это общий проект всего тюркского мира.
Как сообщает Report, об этом заявил преподаватель университета Улудаг, заместитель председателя Агентства по охране окружающей среды Турции Мехмет Юдже на Международной экономической конференции тюркского мира в Баку.
По его словам, проекты, касающиеся Зангезурского коридора, технологически сбалансированы, и в регионе уже предпринимаются конкретные шаги в направлении совместных инвестиций и сотрудничества.
«Эти проекты имеют стратегическое значение с точки зрения энергетики, логистики и укрепления единства между тюркскими государствами», — подчеркнул Юдже.
Во время своего выступления Мехмет Юдже также выразил благодарность президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву: «Реальность, о которой мы мечтали долгие годы, сегодня воплощается в жизнь. Выражение «Тюркский мир — это наша семья» — не просто простая фраза. За этим понятием стоит глубокий смысл, и это должно обсуждаться на академическом уровне».