• Դավիթ Բաբայան. ինքնահռչակ ռեժիմի «գերատեսչությունների» կայքերը գրանցված էին Հայաստանի դոմենային գոտում
08 Ապրիլի 2025 - 09:57
Բաքվի զինվորական դատարանում ընթացող դատավարության ժամանակ ամբաստանյալ Դավիթ Բաբայանը, պատասխանելով պետական մեղադրողի հարցին, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքներում գործող ինքնահռչակ վարչակարգի «գերատեսչությունների» կայքերը գրանցված են եղել Հայաստանի դոմենային գոտում:
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, ըստ Բաբայանի, այդ կայքերի անվտանգությունն ապահովում էին նախկին օկուպացված տարածքների հայ բնակիչները, այսինքն՝ նրանք կարող էին միջամտել Հայաստանի Հանրապետությանը վերաբերող կայքերի աշխատանքին։
Նշենք, որ Բաքվում շարունակվում է Հայաստանի մի խումբ քաղաքացիների գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:

• Давид Бабаян: Сайты «ведомств» самопровозглашенного режима были зарегистрированы в армянском домене «.am»
08 Апреля 2025 - 09:32
На судебном процессе в Бакинском военном суде подсудимый Давид Бабаян, отвечая на вопрос государственного обвинителя, сообщил, что веб-сайты «ведомств» самопровозглашенного режима, действовавшего на бывших в оккупации территориях Азербайджана, были зарегистрированы в доменной зоне Армении «.am».
Как передает АЗЕРТАДЖ, по словам Бабаяна, обеспечением безопасности этих сайтов занимались армянские жители бывших в оккупации территорий, то есть они могли вмешиваться в работу сайтов, относящихся к Республике Армения.
Отметим, что в Баку продолжается суд над гражданами Армении, обвиняемыми в преступлениях против мира и человечности в результате армянской военной агрессии, военных преступлениях, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате и удержании власти и многочисленных других преступлениях.