14 Մարտի 2025 - 18:28
Այսօր Բաքվի զինվորական դատարանում կայացած դատավարության ժամանակ մեղադրյալ Բակո Սահակյանը պատասխանել է այն հարցերին, թե օկուպացված տարածքներում եղել են արդյոք՝ «Իսկանդեր-Մ», «Տոչկա-Ու» հրթիռային համակարգեր և այլ ավերիչ զինատեսակներ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Բակո Սահակյանը հայտարարել է, որ նշված զինատեսակները Ղարաբաղի տարածքում չեն եղել։
«Վստահաբար կարող եմ ասել, որ իմ «նախագահության» օրոք, այսինքն՝ 2007-2020 թվականներին, այդ զենքերը Ղարաբաղ չեն բերվել»,- նշել է մեղադրյալը։
Նա հավելել է. «Չնայած «պաշտպանության գերատեսչության» «ղեկավարը» պարտավոր չէր զեկուցել անջատողական ռեժիմի «նախագահին», սակայն, հաշվի առնելով այդ զենքի կարևորությունը, «բանակի հրամանատարը» կտեղեկացներ ինձ այդ մասին, եթե դրանք ունենայինք»։
Անդրադառնալով այս զինատեսակների կիրառմամբ Ադրբեջանում քաղաքացիական օբյեկտների գնդակոծմանը և դրանց կիրառման հրամաններին՝ Սահակյանը հայտարարել է. «Կարող եմ ասել, որ հրետանային գնդակոծությունը չի կատարվել Ղարաբաղի տարածքից»:

14 Марта 2025 - 16:28
На сегодняшнем судебном процессе в Бакинском военном суде обвиняемый Бако Саакян ответил на вопросы о том, были ли на оккупированных территориях ракетные комплексы «Искандер-М», «Точка-У» и другое разрушительное оружие.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Бако Саакян заявил, что перечисленных видов вооружения не было на территории Карабаха.
«Точно могу сказать, что в период моего «президентства», то есть в 2007-2020 годах, это вооружение в Карабах не завозилось», — отметил подсудимый.
Он добавил: «Хотя «глава» «оборонного ведомства» не был обязан докладывать «президенту» сепаратистского режима, однако, учитывая значение этого вооружения, «командующий армией» сообщил бы мне об этом, если бы оно у нас было».
Касаясь обстрелов гражданских объектов Азербайджана с применением этих видов вооружений и приказов об их применении, Саакян заявил: «Могу сказать, что артиллерийские обстрелы производились не с территории Карабаха».