• Ղարաբաղցին պատմել է, թե ինչպես է սակրավոր դարձել
Կին ականազերծողներ պետք են, քանի որ ականազերծման գործընթացը պահանջում է մեծ ուշադրություն, և կանայք ունեն այդ հատկությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է «Ականազերծում» նախագծի շահառու Սամայա Ահմեդլին՝ մարտի 12-ին Բաքվում Ադրբեջանում Եվրոպական միության պատվիրակության կողմից կազմակերպված «Ուժեղ կին, ուժեղ հասարակություն» միջոցառմանը։
Նա նշել է, որ չնայած յոթ տարվա դասավանդման փորձին, որոշել է փոխել մասնագիտությունը և դառնալ սակրավոր.
«Գովազդը տեսնելուն պես անմիջապես դիմեցի։ Որպես ղարաբաղցի՝ ես զգացի, որ մեր հողերը մեր կարիքն ունեն։ Ինչո՞ւ չդառնալ կին սակրավոր: Վստահ եմ, որ սա շատ կարևոր է, քանի որ ականազերծումը հատուկ ուշադրություն է պահանջում, և կանանց մոտ այս որակը շատ լավ զարգացած է»։

• Уроженка Карабаха рассказала о том, как стала сапером
Женщины-саперы необходимы, поскольку процесс разминирования требует высокой степени внимательности, а женщины обладают этим качеством.
Как сообщает Report, об этом заявила бенефициар проекта «Разминирование» Самая Ахмедли на мероприятии «Сильная женщина, сильное общество», организованном представительством Европейского Союза в Азербайджане 12 марта в Баку.
Она рассказала, что, несмотря на семилетний опыт педагогической деятельности, решила сменить профессию и стать сапером:
«Как только я увидела объявление, сразу подала заявку. Как уроженка Карабаха, я почувствовала, что наши земли нуждаются в нас. Почему бы не стать женщиной-сапером? Уверена, что это очень важно, ведь разминирование требует особой внимательности, а у женщин это качество очень развито».