13 Մարտի 2025 - 14:18
Մենք կարծում ենք, որ COP29-ի շրջանակներում կատարված աշխատանքը և համաժողովն Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումը ցույց է տալիս մեր երկրի շատ պատասխանատու մոտեցումը էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Բաքվի XII գլոբալ ֆորումի բացման արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ մեր երկիրը ոչ միայն էներգառեսուրսների պակաս չունի, այլ ընդհակառակը, այսօր էներգիա է արտահանում տասնյակ երկրներ, բնական գազ՝ 12 երկրներ։ Դրանցից տասը եվրոպական են, և պատահական չէ, որ մեր երկիրը հայտնի է որպես էներգիայի համաեվրոպական մատակարար», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը։

13 Марта 2025 - 11:18
Мы считаем, что работа, проведенная в рамках COP29, и решение о проведении конференции в Азербайджане свидетельствуют об очень ответственном подходе нашей страны к энергоресурсам.
«Хотел бы еще раз подчеркнуть, что в нашей стране не только нет дефицита энергоносителей, а наоборот, сегодня она экспортирует электроэнергию в десятки стран, а природный газ – в 12 стран. Десять из них – европейские, и неслучайно наша страна известна как общеевропейский поставщик энергии», — подчеркнул глава государства.