13 Մարտի 2025 - 17:03
Բաքվի զինվորական դատարանում այսօրվա դատական նիստում ցուցմունք է տվել՝ մեղադրյալ, ՀՀ քաղաքացին, ով ծառայել է այս երկրի զինված ուժերում՝ կոչումով գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, նա պատմել է, որ Ղարաբաղում Ադրբեջանի դեմ կռված՝ «Շուշի» հատուկ ռազմական գումարտակի հրամանատարը եղել է Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Մանուկյանի խոսքով, նա չգիտեր, որ Ժ.Սեֆիլյանը ծնվել է Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում. «Նա եկել էր «Արևմտյան Հայաստանից», բայց եղել է Հայաստանի քաղաքացի»: Մանուկյանը հայտնել է նաև, որ «Դաշնակ» գումարտակը, որը բաղկացած էր առանձին ջոկատներից, Ղարաբաղում կռվել է Ադրբեջանի դեմ։ «Ջոկատներում ընդգրկված են եղել ինչպես Ղարաբաղի բնակիչներ, այնպես էլ Հայաստանի քաղաքացիներ»,- հավելել է նա։

13 Марта 2025 - 14:09
На сегодняшнем судебном процессе в Бакинском военном суде дал показания обвиняемый – гражданин Армении, служивший в Вооруженных силах этой страны в звании генерал-майора Давид Манукян.
Как передает АЗЕРТАДЖ, он рассказал, что командиром специального военного батальона «Шуши», сражавшегося против Азербайджана в Карабахе, был Жирайр Сефилян.
По словам Манукяна, он не знал о том, что Ж.Сефилян родился в столице Ливана, Бейруте: «Он прибыл из «Западной Армении», но был гражданином Армении».Манукян также сообщил, что в Карабахе против Азербайджана воевал батальон «Дашнак», который состоял из отдельных отрядов. «В отрядах были как жители Карабаха, так и граждане Армении», – добавил он.