• Ի.Ալիևը՝ բուլղարական շուկա ադրբեջանական գազի մատակարարումների կարևորության մասին
Մարտի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Բուլղարիայի արտաքին գործերի նախարար Գեորգ Գեորգիևին։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, անդրադառնալով Բաքվի XII գլոբալ ֆորումի նշանակությանը, հյուրն ընդգծել է, որ այս միջոցառմանը քննարկվում են կարևոր հարցեր։
Նշելով, որ Ադրբեջանին և Բուլղարիային կապում են բարեկամական հարաբերությունները, Գեորգ Գեորգիևն ասել է, որ այդ սկզբունքների հիման վրա երկու երկրների միջև համագործակցությունը համակողմանիորեն զարգանում է։ Այս համատեքստում նա ընդգծել է՝ մեր երկրների միջև համագործակցության մեծ հեռանկարների առկայությունը առևտրատնտեսական, էներգետիկ ոլորտներում, այդ թվում՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում, ինչպես նաև տրանսպորտի, մշակույթի, զբոսաշրջության, միջանձնային հարաբերությունների և այլ ոլորտներում։ Բուլղարիայի արտգործնախարարն անդրադարձել է՝ Բաքվի և Սոֆիայի միջև ուղիղ չվերթների հաստատման կարևորությանը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ է հիշել Բուլղարիա կատարած իր պաշտոնական այցը և դրա ընթացքում անցկացված հանդիպումները։
Նշելով հարաբերությունների զարգացումը, պետության ղեկավարն անդրադարձել է էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությանը։ Նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է՝ ադրբեջանական գազի մատակարարումների կարևորությունը բուլղարական շուկա և դրա դերը Բուլղարիայի էներգամատակարարման գործում։

• Алиев о важности поставок азербайджанского газа на болгарский рынок
13 марта президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял министра иностранных дел Болгарии Георга Георгиева.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, коснувшись значимости XII Глобального Бакинского форума, гость подчеркнул, что на этом мероприятии обсуждаются важные вопросы.
Отметив, что Азербайджан и Болгарию связывают дружественные отношения, Георг Георгиев сказал, что сотрудничество двух стран всесторонне развивается на основе этих принципов. В этом контексте он подчеркнул наличие больших перспектив для взаимодействия между нашими странами в торгово-экономической, энергетической сферах, в том числе в секторе возобновляемой энергии, а также в области транспорта, культуры, туризма, межчеловеческих отношений и других направлениях. Министр иностранных дел Болгарии коснулся важности налаживания прямого авиасообщения между Баку и Софией.
Президент Ильхам Алиев с удовлетворением вспомнил свой официальный визит в Болгарию и проведенные в ходе него встречи.
Отметив развитие отношений, глава государства коснулся сотрудничества в энергетической сфере. Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность поставок азербайджанского газа на болгарский рынок и роль этого в энергообеспечении Болгарии.
Было отмечено сотрудничество Азербайджана и Болгарии в сфере возобновляемой энергии. В этой связи глава государства поздравил с присоединением Болгарии в качестве партнера к проекту возобновляемой энергии между Азербайджаном, Грузией, Румынией и Венгрией. Было выражено удовлетворение сотрудничеством наших стран и в этом направлении.