13 Մարտի 2025 - 11:49
Հայաստանի իշխանությունները պատրաստվում են առաջարկել նոր սահմանադրության նախագիծ, որը Ադրբեջանի պահանջով չի մշակվում, բայց տարածաշրջանային նշանակություն կունենա։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մի խումբ քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նոր սահմանադրության մասին առաջարկած իմ թեզը շատ քննարկվեց, այն ներկայացվեց իբրև Ադրբեջանի կողմից առաջադրված պահանջի կատարում։ Իրականում, «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության պայմաններում այն ունի բացարձակապես այլ նշանակություն՝ չնայած այս պայմաններում հնարավոր չի ժխտել, որ այն տեքստը, որը կարող է լինել, ինքը կունենա նաև տարածաշրջանային նշանակություն, բոլոր դեպքերում բոլոր սահմանադրություններին դա վերաբերում է», - ասել է նա:

• Пашинян: Новая конституция Армении не является требованием Баку
Власти Армении собираются предложить проект новой конституции, который делается не по требованию Азербайджана, но будет иметь региональное значение.
Как передает ТАСС, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время встречи с группой граждан.
«Предложенный мной тезис о новой конституции широко обсуждался и был представлен как выполнение требования, выдвинутого Азербайджаном. В действительности в рамках идеологии «Реальной Армении» он имеет иное значение, хотя в этих условиях невозможно отрицать, что текст, который может существовать, сам по себе будет иметь и региональное значение», - сказал он.