• Ի.Ալիև. Երբեմն պետք է ուժ կիրառել խաղաղության հասնելու և արդարությունը վերականգնելու համար
Մենք պայքարել ենք մեր արժանապատվության համար՝ միջազգային իրավունքի հիման վրա։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը մնացին թղթի վրա 27 տարի։ Եթե մենք ուժով չազատագրեինք մեր հողերը, հաջորդ 27 տարիներին վիճակը նույնը կմնար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Բաքվի 12-րդ Գլոբալ ֆորումի բացման արարողության ժամանակ իր ելույթում։
Պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ երբեմն պետք է ուժ կիրառել խաղաղության հասնելու և արդարությունը վերականգնելու համար։ «Այսօր մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Եվրամիությունը փոխում իր քաղաքականությունը՝ իր ռազմական ներուժը զարգացնելու համար։ Մենք տեսնում ենք, որ որոշ երկրներ ռեսուրսներ են ծախսում սեփական ռազմական ներուժի և ենթակառուցվածքների ամրապնդման համար։ Մենք դա անում ենք արդեն առնվազն 20 տարի՝ 2005 թվականից: Այդ ժամանակվանից մենք հզոր բանակ ենք ստեղծել։ Այս բանակն ազատագրեց մեր տարածքները, վերջ դրեց անջատողականությանը, և դրանով իսկ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը լիովին վերականգնվեցին։ Սա ոչ միայն ադրբեջանական ժողովրդի ուժեղ կամքի դրսևորում է, այլ նաև միջազգային արդարության ցուցադրում»,- հավելել է նախագահը։

13 Марта 2025 - 11:57
Мы боролись за свое достоинство на основе международного права. Резолюции Совета Безопасности ООН оставались на бумаге в течение 27 лет. Если бы мы не освободили наши земли силой, то ситуация оставалась бы такой же в течение последующих 27 лет.
Глава государства подчеркнул, что иногда для достижения мира и восстановления справедливости приходится применять силу. «Сегодня мы видим, как Европейский Союз меняет свою политику в целях наращивания военного потенциала. Мы видим, что некоторые страны тратят ресурсы на укрепление собственного военного потенциала и инфраструктуры. Мы занимаемся этим уже как минимум 20 лет — с 2005 года. С тех пор мы создали сильную армию. Эта армия освободила наши территории, положила конец сепаратизму, и тем самым территориальная целостность и суверенитет нашей страны были полностью восстановлены. Это не только проявление сильной воли азербайджанского народа, но и демонстрация международной справедливости», — добавил президент.