13 Մարտի 2025 - 17:40
Այս մասին Report-ին ասել է՝ լատվիացի քաղաքագետ Արտիս Պաբրիկսը, ով տարբեր ժամանակներում զբաղեցրել է՝ Լատվիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարի պաշտոնները։
Քաղաքագետն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերություններն ավանդաբար լավ մակարդակի վրա են եղել, և երկկողմ կապերի հետագա զարգացման ներուժ կա։
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը նոր էներգետիկ ճգնաժամ է առաջացրել տարածաշրջանում, և Ադրբեջանը դարձել է կարևոր գործընկեր՝ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման գործում», - ասել է Պաբրիկսը՝ Բաքվի 12-րդ Գլոբալ ֆորումի շրջանակներում։
Նախկին նախարարի խոսքով, Եվրոպան միշտ շահագրգռված է եղել և կլինի Ադրբեջանի հետ առևտրային հարաբերությունների զարգացմամբ։
Նա նաև ընդգծել է՝ Բաքվում ընթացող գլոբալ ֆորումի կազմակերպման բարձր մակարդակը։
«Ֆորումը մեզ հնարավորություն է տալիս շփվելու մարդկանց հետ, ովքեր միշտ չէ, որ հասանելի են՝ Եվրոպայում միջազգային համաժողովների կամ այլ միջոցառումների ժամանակ», - հավելել է Պաբրիկսը:

• Латвийский политик: Европа была и будет заинтересована в развитии торговых связей с Азербайджаном
Об этом сказал Report латвийский политик, занимавший в разное время должности министра иностранных дел и обороны Латвии Артис Пабрикс.
Политик подчеркнул, что отношения между двумя странами традиционно находились на хорошем уровне и есть потенциал для еще большего развития двусторонних связей.
«Война между Россией и Украиной стала причиной нового энергетического кризиса в регионе, и Азербайджан стал важным партнером в укреплении энергетической безопасности Европы», — сказал Пабрикс в кулуарах XII Глобального Бакинского форума.
По словам экс-министра, Европа всегда была и будет заинтересована в развитии торговых связей с Азербайджаном.
Он также подчеркнул высокую организацию проходящего в Баку глобального форума.
«Форум дает нам возможность пообщаться с людьми, которых не всегда можно встретить на международных конференциях или других мероприятиях в Европе», — добавил Пабрикс.