14 Մարտի 2025 - 17:48
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին Բաքվի զինվորական դատարանում այսօր կայացած դատավարության ժամանակ հայտարարել է՝ մեղադրյալ Բակո Սահակյանը։ Նա հայտնել է, որ ինքնահռչակ ռեժիմի «բանակը» Հայաստանի զինված ուժերի կազմում ամենամեծ ռազմական կազմավորումն է։
Բակո Սահակյանը պատմել է, որ «պաշտպանության նախարարի», «Գլխավոր շտաբի պետի» և այլ բարձրաստիճան պաշտոններում նշանակումներ են կատարվել Հայաստանի նախագահի կողմից՝ այդ երկրի պաշտպանության նախարարության առաջարկությամբ։
Նա հավելել է, որ ինքը չի միջամտել այս հարցերին և ընդգծել է. «Մենք դա չենք թաքցրել»։
Մեղադրյալը խոստովանել է, որ անջատողական ռեժիմի «ռազմական կառույցների» կառավարման հետ կապված բոլոր հարցերը որոշվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից։

14 Марта 2025 - 15:48
Как передает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил подсудимый Бако Саакян на сегодняшнем процессе в Бакинском военном суде. Он сообщил, что «армия» самопровозглашенного режима была крупнейшим военным формированием в составе ВС Армении.
Бако Саакян рассказал, что назначения на должности «министра обороны», «начальника генерального штаба» и другие высокие посты осуществлялись президентом Армении по представлению Министерства обороны этой страны.
Он добавил, что не вмешивался в эти дела и подчеркнул: «Мы этого и не скрывали».
Обвиняемый признал, что все вопросы, касающиеся управления «военными структурами» сепаратистского режима, решались Республикой Армения.