14 Մարտի 2025 - 16:37
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո՝ միջազգային դատարաններում ներկայացված փոխադարձ հայցերը հետ կկանչվեն։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը։
Անդրադառնալով՝ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին Ադրբեջանի երեկվա հայտարարությանը, նա ընդգծել է, որ գործընթացն այս ուղղությամբ է ընթանում։
Հայրենական պատերազմից հետո Ադրբեջանը միջազգային ատյաններում միջպետական հայցեր է ներկայացրել Հայաստանի դեմ՝ 30-ամյա օկուպացիայի, էթնիկ զտումների և այլ միջազգային հանցագործությունների հետ կապված։ Այս ընթացքում մեր գործունեությունը շարունակվում է տարբեր ուղղություններով, և այդ պահանջները տարբեր փուլերում են։ Այստեղ գոիրծընթացները տարվում են ինչպես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, այնպես էլ Արդարադատության միջազգային դատարանում, ինչպես նաև Միջազգային արբիտրաժային դատարանում։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում աշխատանքներ են տարվել երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի համաձայնեցման ուղղությամբ։ Նախարար Ջեյհուն Բայրամովը երեկ նույնպես հայտարարել է՝ խաղաղության պայմանագրի 17 հոդվածների համաձայնեցման մասին»,- ասել է փոխարտգործնախարարը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն ակնկալում է, որ հաջորդ փուլում Հայաստանը կփոխի իր Սահմանադրությունը՝ վերացնելով Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները.
«Նաև այս ընթացքում Հայաստանը Ադրբեջանի հետ միասին կդիմի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որը զբաղվում էր հակամարտության կարգավորմամբ՝ այն վերացնելու համար։ Ինչ վերաբերում է պահանջներին, ապա ճիշտ է, որ համաձայնագրի վերջին երկու հոդվածներից մեկում կողմերը պարտավորվել են հետ կանչել միմյանց դեմ միջազգային դատարաններում ներկայացված հայցերը, եթե կնքվի խաղաղության պայմանագիր։ Սա արտացոլված է ընթացիկ համաձայնագրում, և մենք պետք է դա հաշվի առնենք։ Այժմ գնդակը Հայաստանի դաշտում է. Սպասում ենք, թե հաջորդ փուլում ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն նրանք։ «Ներկայումս ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպում նախատեսված չէ»,- նշել է Մամեդովը։

• МИД АР: После подписания мирного договора Баку и Ереван отзовут иски из международных судов
После подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией будут отозваны взаимные иски, поданные в международные суды.
Об этом Armenia.Az заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Эльнур Мамедов.
Ссылаясь на вчерашнее заявление Азербайджана о завершении переговоров по тексту мирного соглашения, он подчеркнул, что процесс движется в этом направлении.
После Отечественной войны Азербайджан подал межгосударственные иски против Армении в международные суды в связи с 30-летней оккупацией, этническими чистками и другими международными преступлениями. В течение этого периода наша деятельность продолжается по различным направлениям, и эти иски находятся на разных стадиях. Здесь идут процессы как в Европейском суде по правам человека, так и в Международном суде справедливости, а также в Международном арбитражном суде. За последние два года проведена работа по согласованию соглашения о нормализации межгосударственных отношений между двумя странами. Вчера министр Джейхун Байрамов также объявил о согласовании 17 статей мирного соглашения", - сказал замглавы МИД.
По его словам, ожидания Азербайджана заключаются в том, что на следующем этапе Армения внесет изменения в свою Конституцию, устранив территориальные претензии к Азербайджану:
«Также в течение этого периода Армения совместно с Азербайджаном обратится в Минскую группу ОБСЕ, занимавшуюся разрешением конфликта, для ее ликвидации. Что касается исков, действительно, в одной из двух последних статей соглашения стороны обязались отозвать иски, поданные друг против друга в международные суды, в случае подписания мирного соглашения. Это отражено в текущем соглашении, и мы должны это учитывать. Теперь мяч на стороне Армении. Мы ждем шагов, которые они должны предпринять на следующем этапе. В настоящее время встреча глав МИД не планируется», — отметил Мамедов.