14 Մարտի 2025 - 16:05
«Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան հայտարարությունները՝ Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ»։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Եվրոպական արտաքին կապերի ծառայության կայքին, այս մասին ասված է՝ Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայի Կալլասի հայտարարության մեջ։
«Մենք բարձր ենք գնահատում այս ուղղությամբ երկու կողմերի հետևողական աշխատանքը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում՝ ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ միջազգային հանրության մասնակցությամբ։ ԵՄ-ն ողջունում է՝ Հայաստանի կողմից տեքստը վերջնական տեսքի բերելու ճանապարհը հարթելը:
Այս համաձայնագիրը վճռական քայլ է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության ուղղությամբ։ Կարևոր է պահպանել այս թափը և ապահովել այս գործընթացի սահուն ավարտը՝ երկու կողմերի նույն հեռանկարային և փոխզիջումային մոտեցմամբ:
ԵՄ-ն լիովին աջակցում է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և պատրաստ է տրամադրել լրացուցիչ աջակցություն ու փորձաքննություն, եթե կողմերը դա խնդրեն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

• ЕС приветствует договорённости между Азербайджаном и Арменией
«Европейский союз приветствует соответствующие заявления Армении и Азербайджана о завершении переговоров по проекту Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений».
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на сайт Европейской службы внешних связей, об этом говорится в заявлении Верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президента Еврокомиссии Каи Каллас.
«Мы высоко оцениваем последовательную работу обеих сторон в этом направлении на протяжении последних нескольких лет, как на двустороннем уровне, так и при участии международного сообщества. ЕС приветствует то, что Армения прокладывает путь к завершению работы над текстом.
Эта договорённость представляет собой решительный шаг на пути к прочному миру и безопасности в регионе. Важно сохранить данный импульс и обеспечить плавное завершение этого процесса с помощью такого же перспективного и ориентированного на компромисс подхода с обеих сторон.
ЕС полностью поддерживает процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и готов предоставить дополнительную поддержку и экспертизу, если стороны попросят об этом», – говорится в заявлении.