• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դատապարտում է շվեյցարացի պատգամավորների կողմնակալ մեղադրանքները
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դատապարտում է սեպտեմբերի 19-ին Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի մի խումբ պատգամավորների՝ Էրիխ Ֆոնտոբելի գլխավորությամբ այդ երկրի կառավարությանն ուղարկված և Ադրբեջանի հասցեին կողմնակալ, սադրիչ հայտարարություններ և անհիմն մեղադրանքներ պարունակող հարցումը։ Փաստաթղթում հայամետ դիրքորոշում ունեցող և կոռուպցիայի մեջ թաղված Լուիս Մորենո Օկամպոյի ոչ օբյեկտիվ զեկույցների հիշատակումը բացահայտում է այս հարցման իրական էությունը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է համայնքի հայտարարության մեջ։ «Շվեյցարացի պատգամավորներին չեն անհանգստացնում Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների դեմ իրականացված հանցագործությունները, այդ թվում՝ հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների արտաքսումն այդ երկրից և ևս 800 հազար մարդու վտարումը 30 տարի օկուպացման տակ եղած հողերից։ Հայաստանում և նախկինում օկուպացված տարածքներում ադրբեջանցիների իրավունքների կոպիտ ոտնահարման և ադրբեջանական մշակութային ժառանգության միտումնավոր ոչնչացմանն ի պատասխան ցուցադրական լռությունը ակնհայտորեն ցույց է տալիս շվեյցարացի խորհրդարանականների կողմնակալ դիրքորոշումը։
Այս նախաձեռնությունը, որը հիմնված է խեղաթյուրված տեղեկատվության վրա, հարվածում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը և ծառայում է էթնիկական հողի վրա հակամարտությունների հրահրմանը: Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ ուղղված նման նախաձեռնությունները։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կոչ է անում Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի անդամներին ճանաչել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունքը և այդ հարցում գործել միջազգային իրավունքի պահանջներին համապատասխան», - նշված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:

• Община Западного Азербайджана осуждает предвзятые обвинения швейцарских депутатов
Община Западного Азербайджана осуждает запрос, направленный 19 сентября группой депутатов Федерального собрания Швейцарии во главе с Эрихом Фонтобелем правительству этой страны и содержащий предвзятые, провокационные утверждения и беспочвенные обвинения в адрес Азербайджана. Упоминание в документе далеких от объективности отчетов Луиса Морено Окампо, занимающего проармянскую позицию и погрязшего в коррупции, раскрывает истинную суть этого запроса.
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в заявлении общины. «Швейцарских депутатов не волнуют преступления, совершенные Арменией против азербайджанцев, в том числе изгнание сотен тысяч азербайджанцев из этой страны и выселение еще около 800 тысяч человек с земель, которые она оккупировала в течение 30 лет. Демонстративное молчание в ответ на грубое нарушение прав азербайджанцев и целенаправленное разрушение азербайджанского культурного наследия в Армении и бывших в оккупации территориях ясно показывает предвзятую позицию швейцарских парламентариев.
Данная инициатива, основанная на искаженной информации, наносит удар по миру и стабильности в регионе, служит разжиганию конфликтов на этнической почве. Мы решительно осуждаем подобные инициативы, направленные против территориальной целостности и суверенитета Азербайджанской Республики.
Община Западного Азербайджана призывает членов Федерального собрания Швейцарии признать право изгнанных из Армении азербайджанцев вернуться на родину и действовать в этом вопросе в соответствии с требованиями международного права», - отметили в организации.