18 Սեպտեմբերի 2024 - 16:01
Հայաստանը պետք է սահմանադրորեն ամրապնդի՝ Ղարաբաղը բռնակցելու իր ուտոպիստական պահանջներից հրաժարվելը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
Նրա խոսքով, խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար պետք է հանրաքվեի միջոցով փոփոխություններ կատարվեն Հայաստանի սահմանադրության մեջ, և հայ ժողովուրդը պետք է արտահայտի իր դիրքորոշումը. «Հայ ժողովուրդը պետք է դադարեցնի Ղարաբաղը Հայաստանին միացնելու իր ուտոպիստական հավակնությունները և սահմանադրորեն ամրապնդի Ադրբեջանի հետ խաղաղ ապրելու իր ցանկությունը»։
Հաջիևը նշել է, որ դրանից հետո բանակցային գործընթացը կարող է ավելի արագ ընթանալ. «Հայաստանը վերջերս խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերաբերյալ վերջին առաջարկները ուղարկել է ադրբեջանական կողմին՝ դրանք ստանալուց ավելի քան 70 օր անց։ Սա շատ երկար ժամանակ է։ Եթե Հայաստանը լրջորեն է վերաբերվում խաղաղության պայմանագրի առաջմղմանը և շահագրգռված է այս հարցով, ապա 70 օրվա ընթացքում պատասխան ուղարկելն ինքնին հարցեր է առաջացնում»։
Նա ընդգծել է, որ կողմերը որոշակի պայմանավորվածություններ ունեն խաղաղության համաձայնագրի հոդվածների մեծ մասի վերաբերյալ, սակայն դեռ զգալի աշխատանք կա անելու։ «Սա առաջին հերթին վերաբերում է Հայաստանի Սահմանադրությանը վերաբերող հարցերին։ Նրանում պետք է դադարեցվեն Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները։ Մեր երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջների առկայությունը մեզ անհանգստացնող հարց է։ Խաղաղության պայմանագրերը սովորաբար կնքվում են ոչ միայն որևէ կառավարության, այլև ժողովրդի հետ։ Մեր ակնկալիքն այն է, որ այն փոփոխությունները, որոնք պետք է արվեն Հայաստանի Սահմանադրության մեջ՝ խաղաղ համաձայնագրի հասնելու համար, կիրականացվեն հանրաքվեի միջոցով»։

18 Сентября 2024 - 13:04
Армения должна конституционно закрепить отказ от своих утопических притязаний на присоединение Карабах.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил журналистам помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
По его словам, для подписания мирного соглашения в конституцию Армении путем референдума должны быть внесены изменения и армянскому народу необходимо выразить свою позицию: «Армянский народ должен положить своим утопическим претензиям на присоединение Карабаха к Армении, конституционно закрепить свое желание жить в мире с Азербайджаном».
Гаджиев отметил, что после этого переговорный процесс может продвигаться быстрее: «Последние предложения по тексту мирного договора Армения недавно направила азербайджанской стороне, спустя более чем 70 дней после их получения. Это очень большой срок. Если Армения серьезно относится к продвижению мирного договора и заинтересована в этом вопросе, то отправка ответа в течение 70 дней сама по себе вызывает вопросы».
Он подчеркнул, что по большинству статей мирного соглашения у сторон имеются определенные договоренности, но еще предстоит проделать значительную работу. «Это, в первую очередь, касается вопросов, связанных с Конституцией Армении. В ней должны быть прекращены территориальные претензии к Азербайджану. Наличие территориальных претензий к нашей стране является вопросом, который нас беспокоит. Мирные договоры обычно подписываются не только с каким-либо правительством, но и с народом. Наши ожидания заключаются в том, что изменения, которые должны быть внесены в Конституцию Армении для достижения мирного соглашения, будут реализованы путем референдума».