• ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրն ընդլայնում է գործունեությունը Ղարաբաղում
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը (UNDP) նախատեսում է ընդլայնել իր գործունեությունը Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում՝ կենտրոնանալով տնտեսական ուսուցման, ինքնազբաղվածության աջակցության և փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման վրա։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է Ադրբեջանում ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Ալեսանդրա Ռոկասալվոն։
Նրա խոսքով, ՄԱԶԾ-ն սերտորեն համագործակցում է Ադրբեջանի փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի հետ:
«Մենք շատ բան ենք անում ականազերծման և հակաականային գործունեության, տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու համար: Բայց ապագայում մենք հույս ունենք ընդլայնել մեր գործունեությունը տնտեսական ուսուցման, ինքնազբաղվածության և փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման ոլորտներում»,- նշել է նա։
Ռոկասալվոն նաև ընդգծել է, որ ինքը մի քանի անգամ այցելել է տարածաշրջան և տպավորված է վերականգնման աշխատանքների ընթացքով։
«Ես մի քանի անգամ եղել եմ Ղարաբաղում, ուստի սա իմ առաջին այցը չէ։ Յուրաքանչյուր տարածաշրջան տարբերվում է իր բնությամբ և հնարավորություններով: Ես հատկապես ուրախ եմ տեսնել լեռնային Քելբաջարը: Վերականգնողական աշխատանքները, կառուցված հիդրոէլեկտրակայանը և բնակելի համալիրը մեծ տպավորություն թողեցին ինձ վրա։ Հուսով եմ, որ առաջիկա տարիներին հնարավորինս շատ մարդիկ կվերադառնան այստեղ և կնպաստեն Ղարաբաղի տնտեսական վերականգնմանը»,- հավելել է նա։

19 Сентября 2024 - 09:32
Программа развития ООН (UNDP, ПРООН) планирует расширить свою деятельность в Карабахском регионе Азербайджана, сосредоточив усилия на проведении экономического обучения, поддержке самозанятости и развитии малого и среднего бизнеса.
Об этом Armenia.Az заявила резидент-представитель программы в Азербайджане Алессандра Роккасальво.
По ее словам, UNDP тесно сотрудничает с Госкомитетом по работе с беженцами и вынужденными переселенцами Азербайджана.
«Мы многое делаем для разминирования и противоминной деятельности, обучения разминированию, оказания помощи пострадавшим. Но в будущем мы надеемся расширить нашу деятельность в области экономического обучения, самозанятости и развития малого и среднего бизнеса», - отметила она.
Роккасальво также подчеркнула, что неоднократно посещала регион и впечатлена ходом восстановительных работ.
«Я была в Карабахе несколько раз, поэтому это не мой первый визит. Каждый регион отличается своей природой, возможностями. Особенно рада увидеть горный Кяльбаджар. Восстановительные работы, построенная гидроэлектростанция и жилой комплекс произвели на меня сильное впечатление. Надеюсь, что в последующие годы сюда вернутся как можно больше людей и внесут свой вклад в экономическое восстановление Карабаха», - добавила она.