• Դեսպան. «Յուխարը Վենգում» ռումինական տուրբինները կնպաստեն Քելբեջարի վերականգնմանը
Ռումինիայում արտադրված տուրբիններն օգտագործվում են Քելբեջարի շրջանի «Յուխարը Վենգի» հիդրոէլեկտրակայանում։
Այս մասին Report-ին հայտարարել է Ադրբեջանում Ռումինիայի դեսպան Վասիլե Սոարեն՝ Քաելբեջարի շրջան կատարած այցի ժամանակ։
Դեսպանը նշել է, որ Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանը հիացնում է իր բնական գեղեցկությամբ։ Հիացմունքի արժանի է նաև՝ այստեղ իրականացվող շինարարական և վերականգնման աշխատանքների մակարդակը, ասել է նա։
«Ինձ անձամբ տպավորել է, որ այս հիդրոէլեկտրակայանում օգտագործվում են Ռումինիայի տուրբիններ։ Կարելի է ասել, որ մեր երկիրը նույնպես ներգրավված է [Ղարաբաղի տարածաշրջանի] վերակառուցման գործընթացներում։ Դա դրական ազդեցություն կունենա՝ մեր երկրների միջև ապրանքաշրջանառության վրա և կամրապնդի տնտեսական համագործակցությունը»,- ասել է դիվանագետը։

• Посол: Румынские турбины на «Юхары Венг» вносят вклад в восстановление Кяльбаджара
На гидроэлектростанции «Юхары Венг» в Кяльбаджарском районе используются турбины румынского производства.
Об этом Report заявил посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре в ходе визита в Кяльбаджарский район.
Посол отметил, что Кяльбаджарский район Азербайджана поражает природной красотой. Также вызывает восхищение уровень уровень строительно-восстановительных работ, проводимых здесь, сказал он.
«Меня лично впечатляло, что на этой гидроэлектростанции используются турбины из Румынии. Можно сказать, что наша страна также участвует в процессах восстановления [Карабахского региона]. Это положительно отразится на товарообороте между нашими странами и укрепит экономические сотрудничество», - сказал дипломат.