• Օտարերկրյա դիվանագետներն ավարտել են իրենց այցը Քելբաջարի շրջան
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ուղևորության ընթացքում ավելի քան 60 դիվանագետներ, այդ թվում՝ 20 դեսպաններ, մանրամասն ծանոթացել են տարածաշրջանում իրականացվող շինարարական և վերականգնողական աշխատանքներին։
Դիվանագետներին ուղեկցել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Մեկօրյա ճամփորդության առաջին կետը եղել է Աղդերեյի շրջանի Սուգովուշան ավանը։ Դիվանագետները և ռազմական կցորդները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալ Սուգովուշանում իրականացվող վերականգնման և վերակառուցման նախագծերին, այցելել են «Սուգովուշան» հանգստի պուրակ, որտեղ նրանց տեղեկացրել են, որ այս բնակավայրն առաջիններից է, որ ազատագրվել է օկուպացիայից։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև առանցքային ենթակառուցվածքային օբյեկտներ, այդ թվում՝ Սուգովուշանի և Սարսանգի ջրամբարներ, ինչպես նաև վերջերս շահագործման հանձնված «Յուխարը Վենք» հիդրոէլեկտրակայան:

19 Сентября 2024 - 09:46
Как сообщает Armenia.Az, во время поездки более 60 дипломатов, включая 20 послов, подробно ознакомились с проводимыми в регионе строительными и восстановительными работами.
Дипломатов сопровождал помощник президента Азербайджана — заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
Первым пунктом однодневной поездки стал поселок Суговушан Агдеринского района. Дипломаты и военные атташе получили возможность наглядно ознакомиться с реализованными в Суговушане проектами по восстановлению и реконструкции, посетили парк отдыха «Суговушан», где их проинформировали о том, что этот населенный пункт был одним из первых освобожден от оккупации.
Делегация также посетила ключевые объекты инфраструктуры, включая Суговушанское и Сарсангское водохранилища, а также недавно введенную в эксплуатацию гидроэлектростанцию «Юхары Вянг».
В Кяльбаджарском районе они ознакомились с историческим памятником — монастырским комплексом Худавенг.