• Այխան Հաջիզադե. Հայաստանը անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ
19 Սեպտեմբերի 2024 - 16:24
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի տնտեսական շրջանից Հայաստանի զինված ուժերի մնացորդների ամբողջական դուրսբերման, այս տարածքներում Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանության և սահմանադրական կարգի վերականգնման ուղղությամբ ձեռնարկված տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումները նկարագրել է՝ որպես «հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի վրա» և «էթնիկ զտում»։ Մենք սա համարում ենք անընդունելի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
«Խաղաղության հավակնող Հայաստանը, պատմական ադրբեջանական հողը՝ Ղարաբաղը անվանում է գոյություն չունեցող «Լեռնային Ղարաբաղ» տեղանունով, ինչը Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ նրա անհարգալից վերաբերմունքի վառ օրինակ է հանդիսանում։
Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 19-ից 20-ն ընկած ժամանակահատվածում մեր Զինված ուժերի կողմից իրենց ինքնիշխան տարածքներում անցկացված հակաահաբեկչական միջոցառումներն իրականացվել են միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիովին համապատասխան։ Ադրբեջանի կողմից իր հողերի նկատմամբ ինքնիշխանության վերականգնումը ոչ միայն մեր պատմության ամենափառավոր էջերից մեկն է, այլև միջազգային իրավունքի ու արդարության հաղթանակը»,- ընդգծել է Ա.Հաջիզադեն։
Նա հիշեցրել է, որ չնայած 2020 թվականի Հայրենական պատերազմում Հայաստանի կրած պարտությանը և ստանձնած պարտավորություններին հակառակ, հաջորդ երեք տարիների ընթացքում այս երկիրը ոչ միայն դուրս չի բերել իր անօրինական զինված խմբավորումները Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից, այլև զենք զինամթերք, զինտեխնիկա, ականներ է փոխանցել այնտեղ։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Հայաստանի վարչապետը, խրախուսելով ադրբեջանական տարածքներում անջատողական ռեժիմը, շնորհավորական ուղերձ է հղել նրան՝ «անկախության» կապակցությամբ։
«Ադրբեջանի գլխավոր նպատակներից էր՝ կանխել հայկական կողմի գործողությունները, որոնք չեն տեղավորվում ոչ մի շրջանակի մեջ, որը չցանկացավ հրաժարվել պատմական և միջազգայնորեն ճանաչված ադրբեջանական հողերի նկատմամբ անհիմն պահանջներից, պատմության կեղծումից, միջազգային իրավունքի սկզբունքների կոպիտ խախտումներից, և որը ոչ մի եզրակացություն չի արել այն անմխիթար վիճակից, որում նա հայտնվել է իր ագրեսիվ քաղաքականության պատճառով»,- նշել է մամուլի քարտուղարը։

19 Сентября 2024 - 13:01
Министерство иностранных дел Армении охарактеризовало локальные антитеррористические мероприятия, предпринятые Азербайджаном для полного вывода остатков Вооруженных сил Армении из Карабахского экономического района, восстановление на этих территориях суверенитета и конституционного строя Азербайджанской Республики, как «нападение на Нагорный Карабах» и «этническую чистку». Мы считаем это недопустимым.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Армения, утверждающая о своем миролюбии, называет исконную азербайджанскую землю – Карабах несуществующим топонимом «Нагорный Карабах», что является наглядным примером ее неуважения к суверенитету и территориальной целостности Азербайджана.
Антитеррористические мероприятия, проведенные нашими Вооруженными силами на своих суверенных территориях с 19 по 20 сентября прошлого года, были выполнены в полном соответствии с международным правом, в том числе с международным гуманитарным правом. Восстановление Азербайджаном суверенитета над своими землями является не только одной из самых славных страниц нашей истории, но и торжеством международного права и справедливости», - подчеркнул А.Гаджизаде.
Он напомнил, что несмотря на поражение Армении в Отечественной войне 2020 года и вопреки взятым ею на себя обязательствам, эта страна в течение последующих трех лет не только не выводила свои незаконные вооруженные формирования из Карабахского региона Азербайджана, но и перебрасывала туда вооружение, боеприпасы, военную технику, мины. Поощряя сепаратистский режим на азербайджанских территориях, премьер-министр Армении 2 сентября 2023 года адресовал ему поздравления с «независимостью».
«Одной из основных целей Азербайджана было пресечение не укладывающихся ни в какие рамки действий армянской стороны, которая не желала отказываться от необоснованных претензий на исторические и международно признанные азербайджанские земли, от фальсификации истории, от грубого нарушения принципов международного права, и которая не сделала никаких выводов из того плачевного положения, в которое она попала из-за своей агрессивной политики», - отметил пресс-секретарь.