• Համայնք. Կոչ ենք անում աշխարհին աջակցել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձին իրենց նախնիների հայրենիք
19 Սեպտեմբերի 2024 - 14:17
Այսօր լրանում է Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի շրջանում հակաահաբեկչական գործողությունների ավարտի մեկ տարին։ Այս գործողությամբ Ադրբեջանը վերջ դրեց ավելի քան երեսուն տարվա անարդարությանը, ապահովեց օրենքի գերակայությունը և լիովին վերականգնեց իր ինքնիշխանությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն ծառայել են նրա ազգային շահերին, այլև պաշտպանել են միջազգային իրավունքի սկզբունքները։ Քաոսով լի աշխարհում արդարությունը հաղթեց: Ցավոք, որոշ արտաքին ուժեր փորձում են այս հաղթանակը ներկայացնել բացասական լույսի ներքո և կրկին լարվածության աղբյուր ստեղծել։ Մենք պահանջում ենք, որ նրանք հարգեն միջազգային իրավունքը և չխոչընդոտեն տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը։ Կոչ ենք անում աշխարհին աջակցել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձին իրենց նախնիների հայրենիք՝ պատմության այս դժվարին էջը արժանիորեն շրջելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

• Община: Призываем мир поддержать возвращение изгнанных из Армении азербайджанцев на родину своих предков
19 Сентября 2024 - 13:49
Сегодня исполняется год со дня завершения антитеррористических мероприятий в Карабахском регионе Азербайджанской Республики. Этой операцией Азербайджан положил конец длившейся более тридцати лет несправедливости, обеспечил верховенство закона и полностью восстановил свой суверенитет.
«Действия Азербайджана служили не только его национальным интересам, но и защищали принципы международного права. В мире, полном хаоса, восторжествовала справедливость. К сожалению, некоторые внешние силы пытаются представить эту победу в негативном свете и снова создать очаг напряженности. Мы требуем от них уважать нормы международного права и не препятствовать прочному миру в регионе. Мы призываем мир поддержать возвращение изгнанных из Армении азербайджанцев на родину своих предков, чтобы достойно перевернуть эту тяжелую страницу истории», - говорится в заявлении.