• Բայրամովը՝ - Հակին. ԱՄՆ որոշ պաշտոնատար անձանց կողմնակալությունը բացասաբար է անդրադառնում երկկողմ հարաբերությունների վրա
18 Սեպտեմբերի 2024 - 17:36
Սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի տեղակալ Ջոշուա Հակի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես Armenia-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության հարցերը, հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հեռանկարները:
Կողմերը բարձր են գնահատել Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի համագործակցությունը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի նախապատրաստման շրջանակներում, որը Բաքուն կհյուրընկալի այս տարի։
Խոսելով երկկողմ հարաբերություններում դրական դինամիկայի հասնելու և համագործակցության հեռանկարները պարզելու ջանքերի մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ ԱՄՆ որոշ պաշտոնատար անձանց կողմնակալությունը բացասաբար է անդրադառնում երկկողմ հարաբերությունների վրա։ Նա հիշեցրել է՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության փոխտնօրեն Իզոբել Քոլմանի հակաադրբեջանական հայտարարությունը, որը նա արել էր սեպտեմբերի 16-ին ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանը։ Նախարարն ընդգծել է, որ նման հայտարարությունները անհարգալից վերաբերմունք են հանդիսանում՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ։ Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ Իզոբել Քոլմանը խեղաթյուրել է փաստերը հակաահաբեկչական միջոցների մասին, որոնք վերջ դրեցին մեր երկրի ինքնիշխան տարածքներում Հայաստանի զինված ուժերի անօրինական ներկայությանը։

• Байрамов - Хаку: Предвзятость некоторых официальных лиц США негативно влияет на двусторонние отношения
18 Сентября 2024 - 16:36
18 сентября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял делегацию во главе с заместителем помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джошуа Хаком.
Как сообщили Armenia в МИД, на встрече были обсуждены вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества между Азербайджаном и США, ситуация в регионе в постконфликтный период, перспективы процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Стороны высоко оценили сотрудничество Азербайджана и США в рамках подготовки к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), которую Баку примет в этом году.
Говоря об усилиях по достижению положительной динамики в двусторонних связях и определению перспектив сотрудничества, Джейхун Байрамов заявил, что предвзятость некоторых официальных лиц США негативно влияет на двусторонние отношения. Он напомнил антиазербайджанское заявление заместителя администратора Агентства США по международному развитию Изобель Коулман, с которым она выступила 16 сентября в посольстве Армении в США. Министр подчеркнул, что подобные заявления являются неуважением к территориальной целостности и суверенитету Азербайджана. Джейхун Байрамов отметил, что Изобель Коулман исказила факты об антитеррористических мерах, положивших конец незаконному присутствию Вооруженных сил Армении на суверенных территориях нашей страны.