• «Մենք դատապարտում ենք հայկական սփյուռքի և նրա վարձու ծառայող Օկամպոյի գործողությունները»
Հայկական սփյուռքը հերթական զրպարտչական արշավն է սկսել Ադրբեջանի դեմ՝ որպես ճակատ օգտագործելով վարձու Լուիս Օկամպոյին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարության մեջ։
«Օկամպոն, ներկայանալով որպես կլիմայի ակտիվիստ, քննադատել է՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (Cop29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի անցկացումը Ադրբեջանում և պահանջել ազատ արձակել անջատողականներին, ովքեր մեղադրվում են ցեղասպանության, ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ։
Հանցագործներին ազատ արձակելու պահանջի փոխարեն Օկամպոն ավելի լավ կլիներ ճշտել Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած 4000 ադրբեջանցիների ճակատագիրը։ Անհերքելի ապացույցներ կան, որ այդ ընթացքում պատանդ վերցված ադրբեջանցիները որպես ստրուկ օգտագործվել են Հայաստանի ռազմական ղեկավարության բարձրաստիճան սպաների տներում, որ ռազմագերիները մահապատժի են ենթարկվել օկուպացված ադրբեջանական տարածքներում և Հայաստանի ճամբարներում։ Եթե Օկամպոն այդքան ցանկանում է իրեն դրսևորել որպես կլիմայի ակտիվիստ, ապա նա կարող է զբաղվել շրջակա միջավայրի վնասի գնահամամբ, որը Հայաստանը հասցրել է իր հանքարդյունաբերության միջոցով՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի և այնտեղ միլիոնավոր ականների տեղադրման ժամանակ:
Մենք դատապարտում ենք հայկական սփյուռքի և նրա վարձու ծառայող Օկամպոյի գործողությունները, մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը պայքարել նման անարժեք տարրերի դեմ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

• Община: «Мы осуждаем действия армянской диаспоры и ее наемного прислужника Окампо»
Армянская диаспора начала очередную клеветническую кампанию против Азербайджана, используя в качестве фасада наемного Луиса Окампо.
«Окампо, преподнося себя в качестве климатического активиста, подверг критике проведение в Азербайджане 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (Cop29), потребовал освобождения сепаратистов, обвиняемых в геноциде, военных преступлениях и преступлениях против человечности.
Вместо того, чтобы требовать освобождения преступников, Окампо лучше попытался бы прояснить судьбу 4 000 азербайджанцев, пропавших без вести в результате военной агрессии Армении. Существуют неопровержимые доказательства того, что взятые в заложники азербайджанцы в тот период использовались в качестве рабов в домах высокопоставленных офицеров из военного руководства Армении, что военнопленные были казнены на оккупированных азербайджанских территориях и в лагерях в Армении. Если Окампо так стремится проявить себя как климатический активист, то он может заняться оценкой ущерба окружающей среде, который нанесла Армения своей горнодобывающей промышленностью во время оккупации азербайджанских территорий и размещения там миллионов мин.
Мы осуждаем действия армянской диаспоры и ее наемного прислужника Окампо, мы призываем международное сообщество к борьбе с такими никчемными элементами», — говорится в заявлении.