ՓակելԵԽ հռչակագիրը. Հայաստանն ու Վրաստանը ստորագրել են, իսկ Ադրբեջանը՝ ոչ
Հայաստանն ու Վրաստանը ստորագրել են Եվրախորհրդի (ԵԽ) հռչակագիրը, որն աջակցում է՝ Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «ձերբակալման» վերաբերյալ հրամանին։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ԵԽ կայքում հրապարակված փաստաթղթին։
Միավորման մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, հռչակագիրը սահմանում է՝ Ուկրաինայում հակամարտության հետ կապված «արդարադատության կարևորագույն խնդիրների լուծման» սկզբունքները: ԵԽ անդամ երկրների արդարադատության նախարարներն ու դիտորդ պետությունները փաստաթուղթն ընդունել են՝ Լիտվայի նախագահությամբ կայացած հանդիպմանը։ Այնտեղ թվարկված սկզբունքները խորհրդատվական բնույթ ունեն: Հայաստանից և Վրաստանից բացի հռչակագրին աջակցել են Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Ուկրաինան և Մոլդովան, ինչպես նաև ԱՄՆ-ը, Կանադան, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և մի շարք այլ երկրներ։
Միաժամանակ Ադրբեջանը, Թուրքիան, Հունգարիան, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Սլովակիան և Սերբիան ձեռնպահ են մնացել փաստաթղթին աջակցելուց։

• Декларация СЕ: Армения и Грузия подписали, а Азербайджан нет
Армения и Грузия подписали декларацию Совета Европы (СЕ), которая поддерживает ордер Международного уголовного суда (МУС) на «арест» президента России Владимира Путина.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на документ опубликованный на сайте СЕ.
Согласно заявлению пресс-службы объединения, в декларации указаны принципы для «решения важнейших вопросов правосудия», связанных с конфликтом в Украине. Министры юстиции стран-участниц СЕ и государств-наблюдателей приняли документ на встрече под председательством Литвы. Перечисленные в нем принципы носят рекомендательный характер. Помимо Армении и Грузии, декларацию поддержали Литва, Латвия, Эстония, Украина и Молдавия, а также США, Канада, Германия, Франция, Великобритания и ряд других стран.
При этом от поддержки документа воздержались Азербайджан, Турция, Венгрия, Босния и Герцеговина, Словакия и Сербия.