06 Սեպտեմբերի 2024 - 14:34
Իտալիան հանդիսանում է Ադրբեջանի թիվ մեկ առևտրային գործընկերը աշխարհում։ Անցյալ տարի մեր ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 16 մլրդ դոլար, և աճի ներուժ կա ոչ միայն էներգետիկ ոլորտում, այլ նաև այլ ոլորտներում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Չեռնոբիոյի միջազգային ֆորումի՝ «Ադրբեջանի դերը նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում» նստաշրջանում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Ադրբեջանը հանդիսանում է Իտալիայի թիվ մեկ նավթ մատակարարող և թիվ 2 գազ մատակարարողն երկիրը։ Սա նաև մեր համագործակցության կարևոր ոլորտն է»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

06 Сентября 2024 - 12:34
Италия является торговым партнером номер один Азербайджана в мире. В прошлом году наш товарооборот составил 16 млрд долларов и есть потенциал для роста не только в энергетической отрасли, но и в других отраслях.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на сессии «Роль Азербайджана в новых геополитических условиях» на Международном форуме Черноббио.
«Азербайджан является для Италии поставщиком нефти номер один и поставщиком газа номер два. Это также важное направление нашего сотрудничества», - добавил глава государства.