• Բաքուն նախաձեռնում է գլոբալ քննարկում Ֆրանսիայի կողմից Մայոտի օկուպացիայի վերաբերյալ
Բաքվի նախաձեռնող խումբը, հիմք ընդունելով սեպտեմբերի 3-ին Բաքվում կայացած՝ «Ֆրանսիայի կողմից Կոմորների միության Մայոտ կղզու ապօրինի օկուպացիան» միջազգային համաժողովի արդյունքները, պաշտոնական նամակ է հղել՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, Չմիավորման շարժման նախագահին, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին, Եվրահանձնաժողովի նախագահին, Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարին և Աֆրիկյան միության նախագահին։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, նամակում խորը մտահոգություն է հայտնվել Ֆրանսիայի կողմից Մայոտ կղզու անօրինական օկուպացիայի կապակցությամբ՝ նշելով, որ դա միջազգային իրավունքի խախտում է։ Նամակում ընդգծվում է, որ Ֆրանսիան, չարաշահելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում իր մշտական անդամակցությունը, խոչընդոտում է միջազգային իրավունքի այս խախտումը վերացնելուն ուղղված նախաձեռնություններին։ Բացի այդ, Ֆրանսիան անտեսում է այնպիսի միջազգային կազմակերպությունների կողմից ընդունված բանաձևերը, ինչպիսիք են՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, Չմիավորման շարժումը, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը, Արաբական լպետությունների իգան և Աֆրիկյան միությունը:
Նամակում Բաքվի նախաձեռնող խումբը կոչ է արել՝ միջազգային համաժողով անցկացնել Մայոտ կղզու օկուպացման վերաբերյալ և նպաստել թվարկված կառույցներում աշխատանքային խմբերի ստեղծմանը` օկուպացիային վերջ տալու և միջազգային իրավունքը վերականգնելու նպատակով:

• Баку инициирует глобальную дискуссию по вопросу оккупации Францией Майотты
Бакинская инициативная группа, основываясь на результатах международной конференции «Незаконная оккупация Францией острова Майотта Союза Коморских островов», которая прошла в Баку 3 сентября, направила официальное письмо генеральному секретарю ООН, председателю Движения неприсоединения, генеральному секретарю Организации исламского сотрудничества, председателю Европейской комиссии, генсеку Лиги арабских государств и председателю Африканского союза.
Как сообщает Armenia.Az, в письме выражена глубокая обеспокоенность незаконной оккупацией Францией острова Майотта, отмечено, что это является нарушением международного права. В письме подчеркивается, что Франция, злоупотребляя своим постоянным членством в Совете безопасности ООН, препятствует инициативам, направленным на устранение этого нарушения международного права. Кроме того, Франция игнорирует резолюции, принятые международными организациями, такими как Генеральная ассамблея ООН, Движение неприсоединения, Организация исламского сотрудничества, Лига арабских государств и Африканский союз.
В письме Бакинская инициативная группа призвала провести международную конференцию, посвященную оккупации острова Майотта, и содействовать созданию рабочих групп внутри перечисленных структур с целью прекращения оккупации и восстановления международного права.