• Նախագահ. Ադրբեջանը պատրաստ է մասնակցել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության կարգավորմանը
Նախագահ Իլհամ Ալիևը չի բացառել՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտության կարգավորմանը Ադրբեջանի մասնակցության հնարավորությունը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին պետության ղեկավարը հայտարարել է՝ Չեռնոբիոյի միջազգային ֆորումի շրջանակներում մոդերատորի հարցերին պատասխանելիս։
«Եթե խոսենք հիպոթետիկ հնարավորության մասին, ապա դա միանգամայն իրագործելի է։ Նախ, հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ միասին մենք 70 տարի եղել ենք ԽՍՀՄ կազմում, մենք բազմակողմանի կապեր ենք պահպանում անձնական շփումների և քաղաքական մակարդակում։ Այսօր մենք Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ մեր հարաբերությունները շատ լավ ենք համարում։ Մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք Ուկրաինայի և բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Բայց միևնույն ժամանակ մենք չենք եղել և չենք լինելու հակառուսական պատժամիջոցների արշավի մաս»,- ասել է նախագահը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը կարող է որոշակի դերակատարություն ունենալ այս գործընթացում՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հետ հարաբերությունների պրագմատիզմը։ «Մենք երբեք չենք նախաձեռնել դա։ Ես գիտեմ, որ կան շատ ուրիշներ, ովքեր ցանկանում են մասնակցել դրան: Բայց եթե պահանջվի մեր մասնակցությունը, մենք պատրաստ ենք»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

• Президент: Азербайджан готов участвовать в разрешении конфликта между Россией и Украиной
Президент Ильхам Алиев не исключил возможность участия Азербайджана в разрешении конфликта между Россией и Украиной.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом глава государства заявил, отвечая на вопросы модератора в рамках Международного форума Черноббио.
«Если говорить о гипотетической возможности, то она вполне осуществима. Прежде всего, учитывая, что вместе с Россией и Украиной мы в течение 70 лет были частью СССР, мы поддерживаем разносторонние связи на уровне личных контактов и на политическом уровне. Сегодня мы считаем наши отношения с Россией и Украиной очень хорошими. Мы решительно поддерживаем территориальную целостность и суверенитет Украины и всех стран. Но в то же время мы не были и не будем частью антироссийской санкционной кампании», — сказал президент.
Он отметил, что Азербайджан может сыграть определенную роль в этом процессе с учетом прагматичности отношений с двумя странами. «Мы никогда не инициировали это. Я знаю, что есть много других желающих принять в этом участие. Но если потребуется наше участие, мы готовы», — добавил глава государства.