• Անար Էյվազով. Հայաստանի սադրանքները հանգեցրին հակաահաբեկչական գործողության անցկացման անխուսափելիությանը
07 Սեպտեմբերի 2024 - 11:06
Կապիտուլյացիայի ակտը պարունակող եռակողմ հռչակագրի ստորագրումից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերը ընկած ժամանակահատվածում՝ Հայաստանի կողմից իրականացված սադրանքները հանգեցրին հակաահաբեկչական գործողության անցկացման անխուսափելիությանը։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Պաշտպանության նախարարության վարչության պետ, գնդապետ Անար Էյվազովը, գերատեսչության կայքին տված հարցազրույցում՝ կապված հակաահաբեկչական գործողության հաջող ավարտի առաջին տարելիցի հետ։
«Սեպտեմբերի 19-ին Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ավտոճանապարհի վրա՝ հայկական անօրինական զինված ստորաբաժանումների հետախուզադիվերսիոն ջոկատերի կողմից նախապես տեղադրված ականների վրա՝ մեր երկրի պետական կառույցներին պատկանող երկու տրանսպորտային միջոցների պայթելու հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են ոստիկանության աշխատակիցներ, քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հանձնարարությամբ, եռակողմ հայտարարության դրույթների պահպանումն ապահովելու, Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում լայնածավալ սադրանքները կանխելու, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զինաթափելու և մեր տարածքներից դուրսբերելու, նրանց ռազմական ենթակառուցվածքները չեզոքացնելու, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ վերադարձող քաղաքացիական բնակչության, վերականգնման ու շինարարական աշխատանքներում ներգրավված քաղաքացիական անձնակազմի և զինծառայողների անվտանգությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանադրական համակարգի վերականգնումը ապահովելու նպատակով՝ մեր Զինված ուժերը հակաահաբեկչական գործողություն են իրականացրել Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում: Գործողության շրջանակներում՝ գերճշգրիտ զենքի օգտագործմամբ շարքից դուրս են բերվել՝ Հայաստանի զինված ուժերի միավորումների և հայկական անօրինական զինված խմբավորումների մնացորդների առաջնագծի և խորքային դիրքերը, երկարաժամկետ կրակակետերը, ինչպես նաև մարտական միջոցները և այլ օրինական ռազմական թիրախները։
Անօրինական զինված խմբավորումների զինաթափման և անջատողական վարչակարգի լուծարման արդյունքում՝ ամբողջությամբ վերականգնվել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի նկատմամբ»,- նշել է գնդապետը։

• Анар Эйвазов: Провокации Армении привели к неизбежности проведения антитеррористической операции
Провокации, осуществленные Арменией в период с момента подписания трехстороннего заявления, содержащего акт капитуляции, до сентября 2023 года, привели к неизбежности проведения антитеррористической операции.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил начальник управления Министерства обороны полковник Анар Эйвазов в интервью сайту министерства в связи с первой годовщиной успешного завершения антитеррористической операции.
«19 сентября в результате подрыва двух транспортных средств, принадлежащих государственным структурам нашей страны, на минах, заранее установленных на автомобильной дороге Ахмедбейли-Физули-Шуша разведывательно-диверсионными группами незаконных армянских вооруженных отрядов, погибли и получили ранения сотрудники полиции, гражданские лица и военнослужащие.
По указанию Верховного главнокомандующего в целях обеспечения выполнения положений трехстороннего заявления, пресечения широкомасштабных провокаций в Карабахском экономическом районе, разоружения и вывода с наших территорий подразделений вооруженных сил Армении, нейтрализации их военной инфраструктуры, обеспечения безопасности мирного населения, вернувшегося на освобожденные от оккупации территории, гражданского персонала, привлеченного к восстановительно-строительным работам, и военнослужащих, а также восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики нашими Вооруженными силами была проведена антитеррористическая операция в Карабахском экономическом районе. В рамках операции с применением высокоточного оружия были выведены из строя прифронтовые и глубинные позиции, долговременные огневые точки, а также боевые средства и другие легитимные военные цели остатков формирований вооруженных сил Армении и незаконных армянских вооруженных отрядов.
В результате разоружения незаконных вооруженных группировок и ликвидации сепаратистского режима суверенитет Азербайджана над Карабахским экономическим районом был полностью восстановлен», - довел до внимания полковник.