• Ալիևը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի մասին: «Տեքստի 80 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է»
Մենք կարող ենք խաղաղության հասնել Հարավային Կովկասում: Մենք տեսնում ենք, որ դա հնարավոր է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունների ընթացքում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է Չեռնոբիոյի միջազգային ֆորումի՝ «Ադրբեջանի դերը նոր աշխարհաքաղաքական պայմաններում» նստաշրջանում իր ելույթի ժամանակ։
Ընդգծելով, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստի մոտավորապես 80 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է, պետության ղեկավարը նշել է. «Մենք արդեն հասել ենք սահմանների սահմանազատման, նույնիսկ սահմանագծման գործընթացի մեկնարկին։ Այո, սա առաջին փոքր քայլն է՝ համաձայնեցված է Հայաստանի հետ սահմանի ընդամենը տասներեք կիլոմետրանոց հատվածը՝ հազար կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ։ Այնուամենայնիվ, սա քայլ է ճիշտ ուղղությամբ։ Մենք հուսով ենք, որ խաղաղ բանակցությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի այս նախաձեռնությունը կհանգեցնի խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը»։

06 Сентября 2024 - 13:01
Мы можем добиться мира на Южном Кавказе. Мы видим, что это возможно по ходу мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на сессии «Роль Азербайджана в новых геополитических условиях» на Международном форуме Черноббио.
Подчеркнув, что примерно 80 процентов текста мирного договора уже согласовано, глава государства отметил: «Мы уже добились запуска процесса делимитации границ, даже демаркации. Да, это первый маленький шаг – согласован лишь тринадцатикилометровый участок границы с Арменией общей протяженностью тысячи километров. Однако это шаг в правильном направлении. Мы надеемся, что эта инициатива Азербайджана по мирным переговорам приведет к подписанию мирного договора».