• Բաքվում արտասահմանում բնակվող ադրբեջանցի գիտնականների ֆորում կանցկացվի
Ադրբեջանի Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի և Ադրբեջանի գիտության ու կրթության նախարարության աջակցությամբ և Ադրբեջանցի գիտնականների համաշխարհային ասոցիացիայի կազմակերպմամբ՝ սեպտեմբերի 9-ից 11-ը Բաքվում արտասահմանում բնակվող ադրբեջանցի գիտնականների ֆորում կանցկացվի:
Ինչպես «Թրենդ»-ին հայտնել են Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեից, միջոցառմանը, որին ակնկալվում է ավելի քան 80 ադրբեջանցի գիտնականների այցը 23 երկրներից՝ կմասնակցի մոտ 200 գիտնական։
Ֆորումի նպատակն է՝ համախմբել տարբեր երկրներում բնակվող ադրբեջանցի գիտնականներին, կարծիքների ու փորձի փոխանակում կատարել։ Համաժողովի շրջանակներում դրա մասնակիցները կայցելեն Շուշա ու Խանքենդի և քննարկումներ կանցկացնեն Ղարաբաղի համալսարանի դասախոսական կազմի հետ։

• В Баку пройдет форум азербайджанских ученых, проживающих за рубежом
При поддержке Государственного комитета Азербайджана по работе с диаспорой и министерства науки и образования Азербайджана и при организации Всемирной ассоциации азербайджанских ученых 9-11 сентября в Баку пройдет Форум азербайджанских ученых, проживающих за рубежом.
Как сообщили Trend в Государственном комитете по работе с диаспорой, в мероприятии, которое, как ожидается, посетят более 80 азербайджанских ученых из 23 стран, примут участие около 200 деятелей науки.
Целью форума является объединение азербайджанских ученых, проживающих в разных странах, обмен мнениями и опытом. В рамках форума его участники посетят Шушу и Ханкенди, проведут обсуждения с преподавательским составом Карабахского университета.