• Հայաստանի ԱԳՆ. Մենք հավատարիմ ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Հայաստանը հավատարիմ է՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների իրականացմանը, և նույնն է ակնկալում Անկարայից։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի ԱԳՆ-ն պարզաբանել է, որ Երևանն Անկարայից ակնկալում է նմանատիպ պատրաստակամություն և հանձնառություն, այդ թվում՝ հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացման հարցում՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը, ապա Արտաքին գործերի նախարարությունում նշել են, որ «ժամկետների մասին հանրությունը կիմանա միայն հստակ պայմանավորվածությունների դեպքում»։

• МИД Армении: Мы привержены процессу нормализации отношений с Турцией
Армения привержена выполнению всех договоренностей, достигнутых в рамках процесса нормализации отношений с Турцией, и ожидает от Анкары того же.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел РА.
При этом в армянском МИД пояснили, что Ереван ожидает аналогичной готовности и приверженности от Анкары, в том числе и по вопросу открытия сухопутной армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта.
Что касается встречи специальных представителей по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией, то в МИД отметили, что «общество узнает о сроках только при наличии четких договоренностей».