• Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի ԱԳՆ-երի միջև տեղի է ունեցել քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը
Տաշքենդում՝ Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տեղի է ունեցել քաղաքական խորհրդակցությունների հերթական փուլը։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունում, ադրբեջանական պատվիրակությունը գլխավորել է՝ փոխարտգործնախարար Սամիր Շարիֆովը, Ուզբեկստանի պատվիրակությունը՝ փոխարտգործնախարար Բոբուր Ուսմանովը։
Քաղաքական խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների հարցեր՝ քաղաքական, տնտեսական, տրանսպորտային, մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում, մտքեր են փոխանակվել՝ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության շուրջ։
Հանդիպմանն ընդգծվել է, որ երկու եղբայրական երկրների հարաբերությունները, որոնք ունեն ընդհանուր պատմական արմատներ, լեզու, կրոն և ավանդույթներ, վերջին շրջանում զարգանում են վերընթաց գծով, ինչը պայմանավորված է ամուր քաղաքական կամքով և պետությունների ղեկավարների համատեղ ջանքերով։ Գոհունակություն է հայտնվել փոխվստահության և հարգանքի վրա հիմնված ռազմավարական գործընկերության մակարդակից, և նշվել է, որ ամենաբարձր մակարդակներով ինտենսիվ շփումները մեծ ավանդ են ներդնում երկկողմ հարաբերություններում։

• Состоялся очередной раунд политических консультаций между МИД Азербайджана и Узбекистана
В Ташкенте состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджана и Узбекистана.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, делегацию Азербайджана возглавил заместитель министра иностранных дел Самир Шарифов, делегацию Узбекистана - заместитель министра иностранных дел Бобур Усманов.
В ходе политических консультаций были обсуждены вопросы двусторонних связей в политической, экономической, транспортной, культурной, гуманитарной и других сферах, состоялся обмен мнениями о сотрудничестве в рамках международных и региональных организаций.
На встрече было подчеркнуто, что отношения между двумя братскими странами, имеющими общие исторические корни, язык, религию и традиции, в последнее время развиваются по восходящей, что обусловлено твердой политической волей и совместными усилиями глав государств. Было выражено удовлетворение уровнем стратегического партнерства, основанного на взаимном доверии и уважении, отмечено, что интенсивные контакты на высшем и высоком уровнях вносят большой вклад в двусторонние отношения.