• Ադրբեջանը կոչ է անում G20 երկրներին ջանքեր գործադրել՝ կլիմայի ֆինանսավորման նպատակին հասնելու համար COP29-ում
26 Հուլիս 2024 - 08:50
Ադրբեջանի ֆինանսների նախարար Սամիր Շարիֆովը կոչ է արել G20 երկրներին՝ լրացուցիչ ջանքեր գործադրել Բաքվում COP29-ում կլիմայի ֆինանսավորման նպատակին հասնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին նախարարը հայտարարել է ելույթ ունենալով Ռիո դե Ժանեյրոյում ՝«Բրազիլիայի ֆինանսական ուղղությունը COP28-G20. կայուն ֆինանսները հնարավոր, մատչելի և ընդունելի դարձնելով» միջոցառմանը։
Շարիֆովը նշել է, որ կլիմայական գլոբալ ճգնաժամի դեմ պայքարի միջոցները պահանջում են հրատապ ֆինանսական աջակցություն՝ անհրաժեշտ չափով։
Նրա խոսքով, Բաքվում կայանալիք COP-ի 29-րդ նստաշրջանում օրակարգի ամենահրատապ թեմաներից մեկը կլինի՝ կլիմայի ֆինանսավորման նոր նպատակի համաձայնեցումը:
Նախարարն ընդգծել է, որ Բաքվում կայանալիք COP29 միջոցառումը բարեբեր հարթակ կլինի՝ արդար և հավակնոտ ֆինանսավորման նոր նպատակ սահմանելու և փարիզյան համաձայնագրի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու համար։ Նա նաև նշել է, որ G20-ի երկրները կարող են կարևոր դեր խաղալ այս տարի նոր նպատակի ընդունման հարցում և կոչ է արել «Մեծ քսանյակի» ֆինանսների նախարարներին՝ լրտացուցիչ ճանքեր ներդնել այս հարցում։

• Азербайджан призвал страны G20 к усилиям в достижении цели климатического финансирования на COP29
Министр финансов Азербайджана Самир Шарифов призвал страны G20 предпринять дополнительные усилия для достижения цели климатического финансирования на COP29 в Баку.
Как передает Armenia.Az, об этом министр заявил, выступая на мероприятии «Бразильское финансовое направление COP28-G20: сделать устойчивое финансирование возможным, доступным и приемлемым» в Рио-де-Жанейро.
Шарифов отметил, что меры по борьбе с глобальным климатическим кризисом требуют безотлагательной финансовой поддержки в нужном объеме.
По его словам, на предстоящей в Баку 29-й сессии COP одним из наиболее актуальных тем повестки будет согласование новой цели климатического финансирования.
Министр подчеркнул, что мероприятие COP29 в Баку станет благодатной площадкой для определения справедливой и амбициозной новой цели финансирования и восстановления доверия к Парижскому соглашению. Он также отметил, что страны G20 согут сыграть важную роль в принятии новой цели в этом году, и призвал министров финансов стран «Большой двадцатки» приложить дополнительные усилия в этом вопросе.