• Սայմոն Սթիլ. COP29-ը կարևոր դեր կխաղա կլիմայի փոփոխությունը օրակարգում պահելու գործում
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Չմիավորման շարժման գրասենյակում կայացած հանդիպման ժամանակ ասել է՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Սայմոն Ստիլը։
«Կարծում եմ՝ COP29-ը կարևոր դեր կխաղա կլիմայի փոփոխությունը օրակարգում պահելու գործում: Աշխարհի բնակչության 98 տոկոսն ապրում է կլիմայական ենթակառուցվածքի մարտահրավերներով տարածաշրջաններում: COP28 գագաթնաժողովում շատ լուրջ հարցեր են քննարկվել։ Դրանցից մեկը վերաբերում էր COP29 օրակարգի ձևավորմանը։ Հատկապես ուզում եմ նշել, որ այս հեղինակավոր միջոցառման կազմակերպման գործում առանձնահատուկ դեր ունի Ադրբեջանի նախագահը։ COP29-ը բոլոր երկրների համար կարևոր հարթակ է լինելու կլիմայի փոփոխության հարցում և՛ գործունեության կարգավորման, և՛ ակնկալիքների ձևավորման առումով»,- նշել է նա։

• Саймон Стилл: COP29 сыграет важную роль в сохранении вопроса изменения климата на повестке дня
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил исполнительный секретарь Рамочной конвенции ООН по изменению климата Саймон Стилл в ходе встречи, состоявшейся в офисе Движения неприсоединения.
«Думаю, что COP29 сыграет важную роль в том, чтобы вопрос изменения климата оставался на повестке дня. 98 процентов людей в мире проживают в регионах с проблемами, связанными с климатической инфраструктурой. На саммите COP28 обсуждалось много серьезных вопросов. Один из них был связан с формированием повестки дня COP29. Особо хочу отметить, что Президенту Азербайджана принадлежит особая роль в организации этого престижного мероприятия. СОР29 станет важной платформой для всех стран в вопросе изменения климата, как с точки зрения регулирования деятельности, так и формирования ожиданий», - отметил он.