• «Ազերէներժին» աշխատում է տարածաշրջանում ամենամեծ էներգակուտակման համակարգի տեղադրման վրա ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
15 Դեկտեմբերի 2025 - 13:11
Ադրբեջանում սկսվել են մարտկոցային էներգիայի կուտակման համակարգերի (BESS) տեղադրման աշխատանքները, որոնք «Ազերէներժին» իրականացնում է՝ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ՎԷԱ) դինամիկ զարգացմանը նպաստելու համար։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով «Ազերէներժի»-ին, այս էներգետիկ օբյեկտները, որոնք հզորության և  տարողության առումով խոշորագույնն են ԱՊՀ-ում, տեղադրվում են Բաքվի մոտ գտնվող 500 կՎ «Աբշերոն» ենթակայանում, ինչպես նաև երկրի կենտրոնական մասում գտնվող 220 կՎ «Ագդաշ» ենթակայանում։
Կենտրոնների համար էներգիայի կուտակման համակարգերի առաջին խմբաքանակը՝ 250 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ և 500 մեգավատտ-ժամ էներգետիկ հզորությամբ, արդեն բերվել է երկիր։
Չինաստանում գտնվող «Գրեյթ Փաուեր» ընկերության գործարանում պատվերով հավաքված սարքավորումները բեռնվել են նավերի վրա, ապա տեղափոխվել Խաղաղ օվկիանոսով, Հնդկական օվկիանոսով, Մեռյալ ծովով, Սուեզի ջրանցքով, Միջերկրական և Էեյան ծովերով դեպի Թուրքիայի Գեմլիկ նավահանգիստ։ Այնտեղից այն ցամաքային ճանապարհով տեղափոխվել է Թուրքիայի և Վրաստանի միջոցով դեպի Ադրբեջան։
Մարտկոցային կուտակիչ համակարգերը, որոնցից յուրաքանչյուրը կշռում է 36 տոննա, տեղադրվել են  հատուկ պահանջների համաձայն։ Ներկայումս կուտակիչ համակարգերի 15%-ն արդեն մատակարարվել է երկիր, իսկ մնացած 85%-ը կմաբերվի և կտեղադրվի մինչև ապրիլ։

• Azərenerji работает над установкой крупнейшей в регионе системы хранения энергии: ВИДЕО
В Азербайджане начаты работы по установке систем батарейного хранения энергии (BESS), которые реализует компания Azərenerji для обеспечения динамичного развития возобновляемых источников энергии (ВИЭ).
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на Azərenerji, эти энергетические объекты, являющиеся крупнейшими по мощности и емкости во всем пространстве СНГ, устанавливаются на территориях подстанций «Абшерон» мощностью 500 кВ вблизи Баку, а также «Агдаш» мощностью 220 кВ, расположенной в центральной части страны.
Первая партия систем хранения энергии для центров общей мощностью 250 мегаватт и энергоемкостью 500 мегаватт-часов уже доставлена в страну.
Оборудование, собранное по специальному заказу на заводе Great Power в Китае, после погрузки на суда проделало путь через Тихий океан, Индийский океан, Мертвое море, Суэцкий канал, Средиземное и Эгейское моря до порта Гемлик в Турции, а оттуда наземным транспортом через Турцию и Грузию было доставлено в Азербайджан.
Системы хранения батарей, каждая весом 36 тонн, были установлены в соответствии со специальными требованиями. В настоящее время 15% систем хранения уже доставлены в страну, остальные 85% будут доставлены и установлены до апреля.