• Փեզեշքիան. Իրանի իշխանությունները գնել են Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի ավելի քան 100 կմ-ն
Իրանի իշխանությունները արդեն գնել են՝ Իսլամական Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև գտնվող Ռեշտ-Աստարա երկաթուղային հատվածի ավելի քան 100 կմ-ն և հույս ունեն՝ գործընթացն ավարտել մինչև 2026 թվականի մարտը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով ռուսական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Աստարա-Ռեշտ երթուղու վերաբերյալ ուզում եմ ձեզ ասել, որ մենք արդեն գնել ենք 100 կմ, ամեն ինչ արված է։ Հնարավոր է՝ նույնիսկ 110 կմ, և մենք ամեն ինչ կավարտենք մինչև տարեվերջ (նկատի ունենալով արևևային օրացույցը, որն ավարտվում է մարտ ամսին - խմբ.)», - ասել է նա Աշխաբադում՝ Խաղաղության և վստահության ֆորումի շրջանակներում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։

12 Декабря 2025 - 14:41
Власти Ирана выкупили уже более 100 км из 160-километрового участка дороги Решт — Астара между исламской республикой и Азербайджаном и надеются завершить процесс к марту 2026 года.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом заявил иранский президент Масуд Пезешкиан.
«Что касается маршрута Астара — Решт, я хочу сказать вам, что 100 км мы уже приобрели, все сделали. Может быть, даже 110 км, и до конца года все закончим (имеется в виду год по солнечному календарю, который заканчивается в марте,— ред.)», — сказал он на встрече с президентом России Владимиром Путиным на полях Форума мира и доверия в Ашхабаде.