• Բաղդադում քննարկվել է Ադրբեջանի և Իրաքի միջև վիզային ռեժիմի դյուրացման հարցը
Բաղդադում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի և Իրաքի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև հյուպատոսական խորհրդակցությունների երկրորդ փուլը։
Խորհրդակցություններին մասնակցող ադրբեջանական պատվիրակությունը գլխավորել է արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պետ Էմիլ Սաֆարովը, իսկ իրաքյան պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պետ Ֆալահ Աբդուլհասանը։
Քննարկվել են հյուպատոսական ոլորտում երկկողմ համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները, այդ թվում՝ երկու երկրների քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի դյուրացման հարցը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել երկու երկրների քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության, անհրաժեշտ հյուպատոսական օգնության տրամադրման և այս ոլորտում երկկողմ իրավական շրջանակի կատարելագործման վերաբերյալ։

11 Декабря 2025 - 11:53
В Багдаде состоялся второй раунд консульских консультаций между Министерством иностранных дел Азербайджана и Ирака.
Об этом Report сообщили в азербайджанском внешнеполитическом ведомстве.
Азербайджанскую делегацию на консультациях возглавил начальник Консульского управления МИД Эмиль Сафаров, иракскую - начальник Консульского управления МИД страны Фалах Абдулхассан.
Было обсуждено текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества в консульской сфере, в том числе вопросы упрощения визового режима для граждан обеих стран.
В рамках консультаций был проведен обмен мнениями по вопросам защиты прав и свобод граждан двух стран, оказания необходимой консульской помощи, совершенствования профильной двусторонней договорной базы в этом направлении.
Стороны, обменявшись опытом о последних нововведениях в консульской сфере, также подчеркнули важность укрепления связей между двумя странами в областях миграции, внутренних дел, юстиции, включая правовую помощь и другие сферы.