• Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը
Միլի Մեջլիսը (խորհրդարան) երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Ադրբեջանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը։
Report-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը հաստատվել է խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում քննարկումներից հետո։
2026 թվականի բյուջեի եկամուտները հաստատվել են 38 միլիարդ 609 միլիոն մանաթի չափով (2025 թվականի հաստատված ցուցանիշի համեմատ 0.7%-ով ավելի), իսկ ծախսերը՝ 41 միլիարդ 703.6 միլիոն մանաթի չափով (0.7%-ով ավելի)։
Արդյունքում, պետական բյուջեն, կանխատեսումների համաձայն, կունենա 3 միլիարդ 94.6 միլիոն մանաթի դեֆիցիտ (1.4%-ով ավելի)։
Ադրբեջանի հաջորդ տարվա համախմբված բյուջեի եկամուտները հաստատվել են 44 միլիարդ 969.4 միլիոն մանաթի մակարդակում, իսկ ծախսերը՝ 48 միլիարդ 839.3 միլիոն մանաթի չափով, ինչը, համապատասխանաբար, 2.3% և 2.5%-ով ավելի է 2025 թվականի հաստատված կանխատեսումների համեմատ։
Ադրբեջանի 2026 թվականի պետական բյուջեում նավթի գինը հաշվարկված է 65 դոլար 1 բարելի դիմաց մակարդակի վրա։

• Парламент Азербайджана утвердил проект госбюджета на 2026 год
Милли Меджлис принял законопроект «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» в третьем чтении.
Как сообщает Report, проект был утвержден после обсуждений на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Доходы бюджета в 2026 году утверждены в размере 38 млрд 609 млн манатов (на 0,7% больше, чем утвержденный показатель на 2025 год), а расходы  41 млрд 703,6 млн манатов (+0,7%).
В итоге в госбюджете должен образоваться дефицит в размере 3 млрд 94,6 млн манатов (на 1,4% больше в годовом сравнении).
Доходы консолидированного бюджета Азербайджана в следующем году утверждены на уровне 44 млрд 969,4 млн манатов, а расходы  48 млрд 839,3 млн манатов, что соответственно на 2,3% и 2,5% больше по сравнению с утвержденными прогнозами на 2025 год. В итоге в консолидированном бюджете должен образоваться дефицит в размере 3 млрд 869,3 млн манатов (на 5,2% больше в годовом сравнении).