• Ալիևը՝ Ռուտոյին. մենք կխորացնենք փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների
Ադրբեջանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից Ձեզ և ի դեմս Ձեզ՝ Ձեր ողջ ժողովրդին եմ հղում իմ սրտանց շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները Քենիայի Հանրապետության անկախության օրվա կապակցությամբ։
Ադրբեջանա-քենիական հարաբերությունների զարգացման ներկայիս մակարդակը գոհացնող է։ Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս մեր միջպետական կապերի զարգացմանը, որոնք մեծ ներուժ ունեն, և համագործակցության ընդլայնմանը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես՝ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և այլ բնագավառներում։
Մեծագույն հաճույքով եմ հիշում սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած Ձեզ հետ մեր հանդիպումը, որն անցավ անկեղծության և փոխադարձ վստահության մթնոլորտում։ Հավատում եմ, որ ի շահ մեր ժողովուրդների՝ համատեղ ջանքերով, առկա հնարավորություններն օգտագործելով, կամրապնդենք մեր բարեկամական հարաբերությունները և կխորացնենք փոխշահավետ համագործակցությունը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։
Այս տոնական օրը մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երջանկություն և հաջողություններ Ձեր գործերում, իսկ Քենիայի բարեկամ ժողովրդին՝ տևական բարեկեցություն և բարգավաճում»։

11 Декабря 2025 - 09:25
От своего имени и от имени народа Азербайджана передаю Вам и в Вашем лице всему Вашему народу сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю национального праздника – Дня независимости Республики Кения.
Нынешний уровень развития азербайджано-кенийских отношений вызывает удовлетворение. Мы придаем большое значение развитию наших межгосударственных связей, имеющих большой потенциал, расширению сотрудничества в различных сферах, в частности в энергетике, сельском хозяйстве, промышленности и других областях.
С самыми приятными впечатлениями вспоминаю нашу встречу с Вами в сентябре в Нью-Йорке, прошедшую в атмосфере искренности и взаимного доверия. Верю, что в интересах наших народов мы, используя имеющиеся возможности, совместными усилиями добьемся укрепления дружеских отношений, углубления взаимовыгодного сотрудничества как на двусторонней, так и на многосторонней основе.
В этот праздничный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, Вашему дружественному народу – постоянного благополучия и процветания».