• Ադրբեջանը Վրաստանի կարևոր գործընկերն է էլեկտրաէներգիայի ներմուծման հարցում. Մարիամ Կվրիվիշվիլի
Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև բարեկամական հարաբերությունները հիմնված են համագործակցության և փոխադարձ հարգանքի վրա: Մեր հարաբերությունները Ադրբեջանի բոլոր պետական մարմինների հետ օրինակելի են։
Ըստ APA-ի, այս մասին հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը Վրաստանի գործընկերն է տրանսպորտի, էներգետիկայի և բոլոր մյուս ոլորտներում։
«Քանի որ մենք համագործակցում ենք բազմաթիվ ոլորտներում, մենք ամենօրյա կապ ենք պահպանում մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ: Հատկապես կցանկանայի ընդգծել մեր համագործակցությունը Միջին միջանցքի նախագծի շրջանակներում: Որպեսզի այս նախագիծը դառնա առանցքային տրանսպորտային երթուղի, Վրաստանը, Ադրբեջանը և Ղազախստանը աշխատում են համաձայնեցված պլանի և ժամանակացույցի համաձայն», - հավելել է Կվրիվիշվիլին։
Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանը Վրաստանի կարևոր գործընկերն է էլեկտրաէներգիայի ներմուծման հարցում. «Մյուս կողմից, մենք նաև համագործակցում ենք գազի ներմուծման հարցում, և բանակցություններ են ընթանում 2027 թվականի համար: Ամեն ինչ ընթանում է ըստ պլանի, և ես վստահ եմ, որ այս բանակցությունները դրական կավարտվեն»։

13 Декабря 2025 - 10:56
Дружеские отношения между Грузией и Азербайджаном основаны на сотрудничестве и взаимном уважении. Наши связи с каждым государственным органом Азербайджана являются примерными.
Как передает АПА, об этом заявила министр экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили.
Она отметила, что Азербайджан является партнером Грузии в сфере транспорта, энергетики и во всех других секторах.
«Поскольку мы сотрудничаем во многих областях, мы ежедневно поддерживаем связь с нашими азербайджанскими коллегами. Особенно хочу подчеркнуть наше сотрудничество в рамках проекта Среднего коридора. Для того чтобы этот проект стал ключевым транспортным маршрутом, Грузия, Азербайджан и Казахстан работают в соответствии с согласованным планом и графиком», — добавила Квривишвили.
Она также отметила, что Азербайджан является важным партнером Грузии в импорте электроэнергии: «С другой стороны, мы также сотрудничаем в области импорта газа, и ведутся переговоры на 2027 год. Всё идет по плану, и я уверена, что эти переговоры завершатся положительно».